HaberlerKripto Para Haberleri

Artık Çin’deki Metro Hatlarında Dijital Yuan İle Ödeme Yapılabilecek

Çin'in başkenti Pekin, e-CNY olarak adlandırılan Çin merkez bankası dijital para biriminin testini demiryolu sistemine genişletti.

Pekin’de dijital yuan ile pek çok çekiliş yapılmış ve kullanıcılara yüklü miktarda yuan dağıtımında bulunulmuştu. Pekin belediyesi tarafından bugün yapılan duyuruya göre Çin, merkez bankası dijital para biriminin testini demiryolu sistemine genişletti.

Yapılan açıklamada, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) aracılığıyla bağımsız dijital yuan mobil uygulamasını etkinleştiren kullanıcıların artık şehirdeki tüm metro hatlarında dijital yuan ile ödeme yapabilecekleri söylendi.

Pekin metro hattında her gün 10 milyondan fazla kişi seyahat ediyor. Metro sistemi, 24 hat ve 428 istasyondan oluşuyor.

Pekin, dijital yuan (e-CNY) mobil uygulamasını indirip etkinleştiren 250.000 çekiliş kazananına 50 milyon dijital yuan vererek şimdiye kadar iki tane çekiliş kampanyası yürüttü .

Çekiliş kampanyaları için test dönemleri başarıyla tamamlandı. Kullanıcılar e-CNY’nin desteklendiği her yerde ödeme yapmak için e-CNY mobil cüzdanlarına yükleme yapabilecekler.

Yitongxing‘da, Pekin’deki metro biletleri için ödeme yapmaya yarayan bir mobil uygulama olarak biliniyor. Bu uygulama dijital yuan ödemeleri için de kullanılabiliyor.

Bunu yapmak için kullanıcının e-CNY uygulamasında alt cüzdan özelliğini etkinleştirmesi gerekiyor ve ardından Yitongxing uygulamasında e-CNY ödeme seçeneği karşısına çıkıyor.

Pekin’in ülkenin merkez bankası dijital para biriminin kullanımını genişletme konusundaki son çalışması metro hattına yönelik oldu. Bu ayın başlarında da ICBC, Pekin’deki 3.000 ATM’i  dijital Yuan’ı nakde çevirebilen bir özellikle etkinleştirmişti. 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu