Arsenal FC, Bir Dizi Problemle Karşı Karşıya!

Arsenal FC, Bir Dizi Problemle Karşı Karşıya!

İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), ünlü futbol kulübü Arsenal tarafından başlatılan taraftar simgesi olan AFC‘yi tanıtan iki reklamı yasakladı ve tanıtımların “sorumsuz” ve “yanıltıcı” olduğuna karar verdi.

ASA, “Reklamlar kripto varlıklara yapılan yatırımı önemsizleştirdiği ve CGT’nin [sermaye kazancı vergisi] yatırımdan elde edilen kârlar üzerinden ödenebileceğini netleştirmeyerek tüketicilerin deneyimsizliğinden veya saflığından yararlandığı için, reklamların sorumsuz olduğu ve kuralları ihlal ettiği sonucuna vardık” dedi.

Karara göre, söz konusu reklamlar 12 Ağustos’ta Arsenal’in Facebook sayfasında ve 6 Ağustos’ta kulübün internet sitesinde yayınlandı.

İlki, “$AFC is now live $CHZ” şeklindeydi ve kullanıcıları “tokeninizi almak ve oy vermek için Socios uygulamasını indirin” şeklinde yönlendirdi.

ASA ikinci reklamın başlığı “$AFC Taraftar Token: Bilmeniz gereken her şey” ve “Arsenal Taraftar Token’ın ne olduğunu ve sunduğu faydaları açıklayan bilgiler içeriyor” şeklinde özetledi.

Düzenleyici, kararında Arsenal’in reklamlarında üç ana çekişme noktasına dikkat çekti. Her şeyden önce, ASA onları “tüketicilerin deneyimsizliğinden veya saflığından yararlandıkları ve kripto varlıklara yapılan yatırımları önemsizleştirdikleri için sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Perakendeciler kripto ödemelerinin benimsenmesini sağlayacak

Ayrıca, promosyonlar “yatırım riskini göstermekte başarısız olurken” bunlardan biri de “yanıltıcıydı çünkü ‘token’in yalnızca bir hesap açarak ve başka bir kripto para birimi ile takas edilerek elde edilebilecek bir kripto varlık olduğunu netleştirmedi.

ASA şu sonuca vardı:

“Reklamlar, şikayet edilen formda tekrar görünmemelidir.”

Arsenal, The Guardian’a göre düzenleyicinin “ASA’nın mevcut pozisyonuna daha fazla açıklık getirmek için” kararın bağımsız bir incelemesini yapmayı planladığını söyledi.

Arsenal FC’den yapılan açıklama şu şekilde:

“Taraftarlarımıza pazarlama konusundaki sorumluluklarımızı çok ciddiye alıyoruz. Taraftarlarımıza promosyonlarımızla ilgili iletileri dikkatle inceledik ve finansal riskler hakkında bilgi verdik”

CryptoSlate’in bildirdiği gibi, ASA geçtiğimiz hafta Etoro, Exmo, Coinburp ve Luno gibi şirketler tarafından yayınlanan kriptoyla ilgili diğer yedi reklamı benzer şekilde dijital varlıkların potansiyel risklerini vurgulamadığı için yasakladı.