Arjantin, Kripto Para Birimlerine Yeni Vergi Getiriyor

Arjantin, Kripto Para Birimlerine Yeni Vergi Getiriyor

Arjantin makamları, 16 Kasım’da yayınlanan resmi bir duyuruya göre, kripto borsaları için yeni bir vergilendirme kuralı getiriyor.

Aktarılan bilgilere göre vergilendirme hemen yürürlüğe girecek ve hükümetin çek vergisine tabii olacak. Sonuç olarak bu vergi kripto para borsalarında yapılan alım ve satımlardan gelecek.

Bu açıklamaya kadar kripto para işlemlerinin sınıflandırılması nakit işlemler şeklindeydi. O nedenle vergiden muaf tutuldular. Bu yeni kararname kripto paraları %0,6 oranında vergilendiriyor. Bununla birlikte, kripto para birimi işlemleri 2017‘den beri sermaye kazancı vergisine tabii olarak biliniyor.

Bildiri de şu ifadeler kullanılıyor:

“Fon hareketlerinin kripto varlıklar, kripto paralar üzerinde alım, satım, takas, aracılık ve/veya diğer herhangi bir işlemle bağlantılı olduğu durumlarda bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.”

Borsaların yükü müşterilere aktarması muhtemel olduğundan, kullanıcılar bu yeni vergilendirmenin maliyetini üstlenecek. Bu durum, yalnızca Arjantin banka hesabına sahip kripto borsalarını etkileyecek.

Yeni vergilendirme kuralı, özellikle vatandaşlar kripto para birimleri konusunda oldukça hevesli olduklarından, ülkedeki piyasayı kesinlikle etkileyecektir. 

Ek olarak Arjantin merkez bankası başkanı Miguel Pesce, ülkenin kripto para piyasasına daha yakından bakacağını belirtti. 

Verginin iyi tarafı, hükümetin kripto piyasasına izin vermeye istekli görünmesi denilebilir. Oynaklık önemli bir endişe gibi görünüyor. Ancak Pesce, ödemelerin kripto para birimlerinde gerçekleşmesine izin verme fikrine sıcak bakma eğiliminde.