Arjantin Fintech Odası, Kripto Para Birimi Düzenleme Önerisinde Bulundu

Arjantin Fintech Odası, Kripto Para Birimi Düzenleme Önerisinde Bulundu

Arjantin Fintech Odası‘nın amacı finansal hizmetler endüstrisinin dijitalleştirilmesine ve modernizasyonuna öncülük etmektir. Bunun yanında üyelik temelli bir kuruluş olarak bilinmektedir.

Kurum, ülkedeki sanal varlıkların düzenlenmesi için bir dizi tavsiye yayınladı. Önerilen çerçeve, hükümetten FATF tavsiyelerini takip etmesini istiyor. Ek olarak sanal varlıkların ve Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarının (VASP’ler) net bir tanımını gerektiriyor.

Arjantin Fintech Odası Düzenleme Konusunda Tartışıyor

Finansal hizmet sağlayıcılarının yapısının modernizasyonu için çalışan bir grup olan Arjantin Fintech Odası, Arjantin hükümetinin gelecekte kripto para varlıklarını nasıl düzenlemesi gerektiği konusundaki görüşünü yayınladı

Ülkede bu varlıkların kullanımındaki artışı hesaba katan teklif, gruba göre kripto para birimini daha iyi düzenlemek için takip edilmesi gereken bir dizi önemli konuyu ortaya koyuyor.

Bunlardan ilki, Arjantin bu grubun bir parçası olduğu için FATF’nin (Financial Action Task Force) tavsiyelerine uyulması gerektiğinden bahsediyor.

Teklif ayrıca Sanal Varlıklar ve Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP’ler) kavramlarını tanımlama ihtiyacını da ele alıyor. Belgede şunlar belirtildi:

Bu tanımlar, sürekli olarak ortaya çıkan yeni teknolojileri, bunlarla ilgili faaliyetleri ve hizmetleri kapsayacak kadar geniş kavramlara dayanmalıdır.

Başka bir tavsiye, sanal varlıkları içeren faaliyetlerin yasallığı ile ilgilidir. Metne göre, bu sanal varlıkları kullanan tarafların geleneksel bankacılık sektöründen ayrılmadan banka hesabı açmalarına izin vereceği için kripto kurallarının da yasada açıkça tanımlanması gerekiyor. Bu, daha önce bazı ülkelerde olduğu gibi VASP’lerin dışlanmaktan kaçınmasına yardımcı olacaktır.