Araştırmaya Göre Oyun Geliştiricilerinin Çoğunluğu Oyunlarında Blok Zincirine Yer Vermeye Başlıyor

Araştırmaya Göre Oyun Geliştiricilerinin Çoğunluğu Oyunlarında Blok Zincirine Yer Vermeye Başlıyor

Bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD ve İngiltere’deki çoğu oyun geliştiricisi artık oyunlarında blok zinciri öğeleri kullanıyor.

Stratis adlı bir şirket tarafından yaptırılan çalışma, blockchain, NFT’ler ve kripto pazarındaki yeni oyna-kazan modelinin popülaritesinin, yeni oyuncuları cezbetmek ve yeni pazarlara erişmek için ilgi gördüğünü ortaya koyuyor.

Video Oyunlarında Blockchain ve NFT’ler Yaygınlaşıyor

Blockchain platformu Stratis ve Opinium adlı bir araştırma firması tarafından bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD ve Birleşik Krallık’ta ankete katılan 197 geliştiricinin %58‘i oyunlarında blockchain öğelerini kullanmaya başlıyor. Ayrıca, aynı araştırmaya göre, bu geliştiricilerin %48‘i oyunlarında NFT kullanıyor.

Bu, oyuncuların dijital dünyalarıyla olan bağını artıran unsurların kullanımının ana akım oyun şirketlerine yavaş yavaş nasıl sızdığının bir kanıtıdır.

EA gibi en büyük oyun şirketlerinden bazıları, bu yeni teknolojilerin oyun endüstrisinin geleceğinin bir parçası olduğuna inanıyor

Ankete katılanların %70‘inden fazlası bu teknolojileri yeni oyunlar için kullanmayı düşüneceklerini söylerken, %56‘sı da önümüzdeki 12 ay içinde bunu yapmayı planlıyor gibi görünüyor.

AAA Stüdyoları Blok Zinciri ve NFT Tabanlı Oyunlarla İlgileniyor

Oyun motorlarına blok zinciri öğeleri eklemek için bir SDK sunan Stratis’in CEO’su Chris Trew şunları söyledi:

”Blok zinciri tabanlı oyunlar ve NFT’ler gibi ünlü platformlarla, AAA stüdyolarının önümüzdeki yıllarda bu teknolojileri içeren oyunları piyasaya sürmesini kesinlikle bekliyoruz. Ama oraya ilk ulaşan pek çok bağımsız oyun geliştiricisi var.”

Square EnixUbisoft ve Electronic Arts gibi büyük şirketler bir süredir blockchain ve NFT’lerle ilgilenirken, bu unsurları başarıyla benimseyen ve dahil eden birkaç bağımsız (indie) stüdyo zaten var.