Araştırmaya göre kripto para hizmetleri sunan bankalar 2022’de ikiye katlanacak

Araştırmaya göre kripto para hizmetleri sunan bankalar 2022’de ikiye katlanacak

Dünya genelinde kripto para birimlerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Araştırmalara kripto ile ilgili hizmetler sunan bankaların sayısı da yükseliyor.

American Banker tarafından 29 Ocak 2022’de yayınlanan ve küresel finans sektöründen 153 üst düzey bankacılık yöneticisinin tahminlerini içeren bir araştırmaya göre, kripto ürünleri ve hizmetleri sağlayan bankaların sayısının 2022‘nin sonunda iki katından fazla olacağı tahmin ediliyor.

Anketin bulguları, bankacılık yöneticilerinin %44‘ünün bu yılın sonuna kadar müşterilere bir tür kripto hizmeti sunmayı beklediğini gösteriyor. Dahası, finans yöneticilerinin üçte biri, müşterilerinin kripto para portföylerini aktif olarak yönetmeyi beklerken, bunu yapanların oranı sadece %13 olarak kayıtlara geçti.

Çalışma da “10 finansal danışmandan ikisi şu anda müşterilere kripto varlıkları konusunda tavsiyelerde bulunuyor, ancak bu oranın 2022’nin sonunda ikiye katlanması bekleniyor” Denildi.

Müşterilerin kripto para varlıklarını büyütmeleri bekleniyor 

Rapora göre varlık yönetimi danışmanlarının %60’ı, müşterilerinin kripto varlıklarını büyüteceğine veya 2022 yılına kadar bu tür dijital varlıklara yatırım yapmaya başlayacağına inanıyor.

Bulgulara göre, bankacılık yöneticileri bankaların tüketicileri elde tutmak ve çeşitli yollarla “cüzdan paylarını” genişletmek için güçlü bir şekilde rekabet etmeye çalışacağını tahmin ediyor.

Bu hizmetler arasında otomatik fatura ödemeleri, doğrudan mevduat, düşük maliyetli nakit transferleri ve kredi kartları yer alıyor.

Bu hizmetlerin maliyetini otomatikleştirmenin ve azaltmanın yanı sıra, blok zinciri tabanlı para işlemleri günler yerine saniyeler içinde sonuçlanıyor ve bankaların bu yıl bunları nasıl dahil ettiğini görmek ilginç hale geliyor.