Araştırmalara Göre Polkadot (DOT), En Az Enerji Tüketen Blok Zinciri

Araştırmalara Göre Polkadot (DOT), En Az Enerji Tüketen Blok Zinciri

Yeni veriler, Ethereum‘a meydan okuyan en büyük rakiplerden biri olan Polkadot’un (DOT) önde gelen blok zincirlerinden en az miktarda elektrik tükettiğini ortaya koyuyor.

Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI) tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre, birlikte çalışabilir blok zinciri platformu, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) gibi diğer popüler kripto varlıklarından daha az güç kullanıyor.

Enstitü, DOT’un bir yılda ortalama ABD hane halkının kullandığı elektriğin yalnızca 6,6 katını tükettiğini ve bu da onu en büyük zincirler arasında en az güç tüketen dijital varlık haline getirdiğini saptadı.

Karşılaştırma için, ETH, ortalama ABD hane halkının elektrikte kullandığının 1,6 milyon katını kullanırken, CCRI’ye göre bu sayı BTC için 8,6 milyona çıkıyor.

“Ortalama bir ABD hanesi yılda yaklaşık 10.600 kWh tüketiyor ve bu nedenle, en az elektrik tüketen şebeke Polkadot, elektriğin yaklaşık 6,6 katını ve en fazla elektrik tüketen şebeke Solana, elektriğin yaklaşık 200 katını tüketiyor (U.S. Energy Information Administration, 2021)…

Bitcoin, Proof of Work konsensüs mekanizması nedeniyle herhangi bir Proof of Stake sisteminden çok daha fazla elektrik tüketiyor ve bu da enerji yoğun donanımların konuşlandırılmasına neden oluyor.”

Veriler, lider akıllı sözleşme platformu ETH’nin güç kullanımı açısından BTC’nin hemen arkasında olduğunu ve ardından diğer katman-1 protokolleri olan SOL, Cardano (ADA), Algorand (ALGO), Avalanche (AVAX) ve Tezos (XTZ) olduğunu gösteriyor.

“Algorand, Cardano ve Polkadot gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla 9 faktörüne kadar tüketiyor. Tezos bu iki grup arasında. Düşük enerjili blok zincirlerinin 5. faktörüne kadar tüketiyor; ancak Algorand’ın tüketiminin yalnızca %50’sini tüketiyor.”

Polkadot yazım esnasında, yedi günün en yüksek seviyesi olan 17.42 $’dan %23 artışla 21.45 $’dan el değiştiriyor.