Apple Pay kullanıcıları, yakında bir dizi popüler mağaza ve hizmette kripto paraları kullanabilecekler

Apple Pay kullanıcıları, yakında bir dizi popüler mağaza ve hizmette kripto paraları kullanabilecekler

Apple Pay kullanıcıları, yakında bir dizi popüler mağaza ve hizmette Bitcoin ( BTC ) ve diğer kripto para birimi alımlarını yapmak için iPhone’un ”Dokun ve Öde” işlevini kullanabilecekler.

Apple (NASDAQ: AAPL ), akıllı telefonunu esasen şirketler ve yatırımcılar için bir satış noktası cihazına dönüştüren yeni özelliği çok yakın zamanda dahil etmeyi planladığını açıkladı. 

Yakın alan iletişimi (NFC) kullanımıyla, iPhone sahibi işletmeler, mobil cihazlarını bir satış noktası makinesi olarak kullanarak temassız ödemeleri kabul edebilecekler.

Apple yaptığı açıklamada, ”Tap to Pay” özelliğinin kısa süre içinde kullanıma sunulacağını ve desteği “Apple Pay, temassız kredi ve banka kartlarına” genişleteceğini söyledi. 

Apple CEO’su Tim Cook diyor ki:

“Milyonlarca küçük işletmenin doğrudan iPhone’larından temassız ödemeleri kabul etmesinin harika bir yolu olan Tap to Pay’i tanıttık. Kolay, güvenli ve bu yıl içinde çıkacak.”

Esasen, Coinbase Card, Crypto.com Visa Card veya benzer bir ödeme kartı kullanan müşteriler, Apple’ın bu tür işlemlerin önüne doğrudan bir engel koymaması koşuluyla, Tap to Pay aracılığıyla ödeme yapmak için kripto para birimlerini kullanabilecekler.

Apple’ın, geçen yıl Kanadalı e-ticaret devi Shopify’dan (NYSE: SHOP ) 350 milyon doların üzerinde yatırım alan iPhone’un Tap to Pay özelliği için ilk ortağı olarak ödeme platformu Stripe’ı seçtiğini belirtmekte fayda var.

Ancak Apple, Stripe’in ödemeleri etkinleştirecek tek platform olmayacağından da bahsetti:

“Stripe, bu bahar Shopify Point of Sale uygulaması da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerine iPhone’da Tap to Pay hizmetini sunan ilk ödeme platformu olacak. Diğer platformlar ve uygulamalar da bu yıl içinde dahil olacak.”