Ankete Göre Rus Yatırımcıların %77’si Altından Çok Bitcoin’i Tercih Ediyor

Ankete Göre Rus Yatırımcıların %77’si Altından Çok Bitcoin’i Tercih Ediyor

Yeni bir ankete göre BitcoinBTC ) gibi kripto para birimleri Rus yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor ve geleneksel yatırım ürünlerinin yerini alıyor.

Döviz piyasasına odaklanan yerel kuruluşlardan Rusya Forex Bayileri Birliği (AFD), kripto para birimleriyle ilgili yerel yatırımcı duyarlılığını öğrenmek için 502 Rus yatırımcıyla anket yaptı.

31 Ağustos’ta yayınlanan anket, 4 Ağustos – 24 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Ankete katılanların yaklaşık %77‘si Bitcoin, Ethereum ( ETH ) ve Litecoin ( LTC ) gibi kripto para birimlerinin ileriye dönük yatırım aracı olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yalnızca %8,8‘i altını en iyi yatırım olarak gördüklerini belirtirken, %14‘ü ulusal para birimlerini tercih etti.

Anket ayrıca, katılımcıların sadece %23‘ünün hiç dijital para birimi kullanmadığını ortaya koydu. Bunların %77‘sinden fazlası yakın gelecekte kriptoya yatırım yapmayı düşünürken, sadece %7,6’sı bu tür bir yatırıma katılmaya karşı çıktı.

Kalan %15 ise kriptoya yatırım yapıp yapmama konusunda henüz nihai bir karar vermediklerini söyledi. AFD başkanı Evgeny Masharov, anketin Rus yatırımcıların artık dijital finansal varlıkları sadece bir “aldatma ürünü” olarak değil, bir yatırım olarak gördüklerini açıkça gösterdiğini söyledi. 

Geçen yıl, Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan bir anket, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin tasarruf hesapları, yabancı para birimleri, gayrimenkul ve hayat sigortasından sonra Rusya’daki en popüler beşinci yatırım aracı olduğunu öne sürdü.