Ankete Göre, İngilizler Dijital Sterlin Beklentisinden Endişe Duyuyor

Ankete Göre, İngilizler Dijital Sterlin Beklentisinden Endişe Duyuyor

Redfield & Wilton Strategies tarafından Politico adına gerçekleştirilen yakın tarihli bir anketin sonuçları, İngiliz yetişkin nüfusunun çoğunluğunun İngiltere Merkez Bankası (BOE) tarafından oluşturulan dijital para konusunda endişelere sahip olduğunu gösteriyor.

Ankete katılan 2.500 İngiliz yetişkin, Ağustos başında İngiltere Bankası tarafından oluşturulabilecek dijital paranın toplumsal yararları üzerinde şüphelerini ve endişelerini dile getirdi.

Verilere göre, katılımcıların %30‘u CBDC’lerin “İngiltere’ye faydadan çok zararlı olma ihtimalinin” olduğuna inanıyor. Bunların %24‘ü de faydalı olabileceğine inanıyor, geri kalan %46‘sı ise kararsız.

Dijital para birimine ilişkin belirli endişelerin daha derin bir analizi yapıldığında, katılımcıların %73‘ünün “hack ve siber saldırı tehdidi, %70‘inin kullanıcıların gizliliği, %62‘sinin hükümetin paralarına el koyabilmesi ve %45‘ininde çevresel etki hakkında endişe duyduğu ortaya çıktı.

Bu girişim, halkın benimsemesinin önündeki engelleri aşarsa ve ülke çapında uygulanırsa, Birleşik Krallık’ta bir merkez bankası tarafından ilk kez bir dijital para birimi çıkarılmış olacak.

İngiltere, son birkaç yıldır CBDC kavramını araştırıyor. Nisan ayında, İngiltere Bankası, bir CBDC ile ilişkili “tasarım, uygulama ve operasyon” zorluklarını kavramak için tasarlanmış bir ön görev gücü başlatmak için işbirliği yaptı .

Haziran ayında, Maliye Bakanı Rishi Sunak, önümüzdeki birkaç yıl içinde bir CBDC’nin öncelikler listesinin başında yer aldığı kapsamlı finansal hizmetler reformları raporunun sözünü verdi.