Anchor Protocol’ün Rezervleri, Borçlanma Talebinin Olmaması Nedeniyle Tükenmeye Doğru Gidiyor

Anchor Protocol’ün Rezervleri, Borçlanma Talebinin Olmaması Nedeniyle Tükenmeye Doğru Gidiyor

Terra Luna (LUNA) ekosisteminin amiral gemisi tasarruf protokolü olan Anchor, Terra.Engineer‘e göre son yedi gün içinde rezervlerinin %35,7 azaldığını gördü. Aralık ayının başından bu yana, “terra1tmnqgvg567ypvsvk6rwsga3srp7e3lg6u0elp8” akıllı sözleşmesinde tutulan Terra USD Stablecoin (UST) miktarı %50’den fazla azaldı ve geriye sadece 35,7 milyon dolar kaldı.

Bir tasarruf protokolü olarak, kullanıcılar UST varlıklarını cüzdanları aracılığıyla yatırır ve anaparaları, kredi tutarına faiz ödeyen borçlulara ödünç verildiği için %20’ye varan getiri elde eder. Borçlular, bir temerrüt durumunda borç verenin paralarını geri alabilmesini sağlamak için teminat yatırmak zorundadır. Buna ek olarak, Anchor, mevduat sahiplerine ödül oluşturmak için aldığı teminatı da yatırır.

Borçlunun faizi, teminat yatırması yoluyla elde edilen gelir ile mevduat sahiplerine ödenen getiri giderleri arasında bir eksiklik olduğunda, Anchor farkı kapatmak için yukarıda bahsedilen TerraUSD (UST) rezervlerinden yararlanmalıdır. Geçen Temmuz, yaratıcısı Terraform Labs, rezerv protokolüne 70 milyon UST enjekte etti ve değeri nispeten istikrarlıydı. Ancak son 60 günde, toplam mevduat tutarı 2.3 milyar dolardan 6.1 milyar dolara yükselirken, alınan toplam borç miktarı sadece 1.2 milyar dolardan 1.5 milyar dolara yükseldi.

Bu Haber de ilginizi çekebilir:  Fireblocks, 550 Milyon Dolarlık Bağış Kampanyasının Ardından 8 Milyar Dolar Değere Ulaştı

Ayı piyasalarında, yatırımcılar yüksek verimli tasarruf protokolleri gibi istikrarlı varlıkları aramak için genellikle değişken varlıklardan akın eder. Ancak, Anchor’ın mevduatları ve borçları arasındaki artan tutarsızlık, rezervleri üzerinde ciddi bir baskı oluşturdu. Eğilim devam ederse, rezerv önümüzdeki aylarda tükenecek ve Terraform Labs’in likidite için bir daha UST enjekte etmesi veya Anchor’ın vaat edilen faiz oranını keskin bir şekilde düşürmesi gerekecekti.