Analist TechDev, Mevcut BTC Fiyat Düşüşünün Hala Önceki Bitcoin Döngüleriyle Eşleştiğini Söylüyor

Analist TechDev, Mevcut BTC Fiyat Düşüşünün Hala Önceki Bitcoin Döngüleriyle Eşleştiğini Söylüyor

Yeni araştırmalar, Bitcoin’in (BTC) bu yarılanma döngüsünün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadan önce “en az bir yukarı yönlü dürtüye” sahip olduğunu savunuyor.

Popüler analist TechDev, BTC fiyat hareketinin mevcut durumu hakkında bir dizi tweet’te, birçok görüşün aksine, 2022’de BTC/USD hakkında olağandışı bir şey olmadığını savundu.

2021’de Bitcoin: Burada görünen bir şey yok

Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$‘dan %40’lık bir düşüşle birlikte, duyarlılık da aynı şekilde bir darbe aldı. “Aşırı korku” hala hem Bitcoin hem de altcoin piyasalarını karakterize ediyor.

Bitcoin görünümüne iyimser yaklaşımıyla tanınan TechDev için yine de endişelenecek bir şey yok.

Fiyat davranışına göre yeni cüzdan adreslerini analiz ederek, geçen yılki senaryonun “yeni adres numaralarının daha düşük, fiyatın daha yüksek seviyelere çıkması” benzersiz olmaktan çok uzak olduğunu gösterdi.

İki gönderide yapılan yorumlarda, “6 düzeltmeden 4’ünde, fiyatın daha yüksek artışlar yaptığı ve yeni adreslerin daha düşük zirveler yaptığı bir sapma gördük” dedi.

“… Bana göre, 6’sı da azalan hacimle desteklenen düzeltmeler yapıyor.”

Bu düşük hacim, BTC/USD’nin likidite eksikliği nedeniyle aşırı derecede önemli hareketler görebileceği endişelerinin bir parçası olarak daha önce manşetlere konu olmuştu.

Bununla birlikte TechDev, genel olarak, Fibonacci seviyelerine göre fiyat davranışının tarihsel normlar içinde iyi kaldığını ve bu nedenle, bir düşüş aşaması başlamadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesinin olmayacağını varsaymak için hiçbir neden olmadığını ekledi.

“Mevcut düzeltmemiz (Şubat 2021’den beri), yerel olarak azalan hacim ve yeni adreslerle her zaman devam eden bir düzeltme yapıldığından aynı iki döngülü günlük bilgiler arasında gerçekleşiyor.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Dogecoin Merkeziyetsiz Borsaya Giriyor

Bitcoin yeni adresleri (2 haftalık hareketli ortalama) ve Fibonacci seviyeleri ile BTC/USD grafiği. Kaynak: TechDev/Twitter

Bitcoin yeni adresleri (2 haftalık hareketli ortalama) ve Fibonacci seviyeleri ile BTC/USD grafiği. Kaynak: TechDev/Twitter

Bir iyileşme gelebilir

Özellikle perakende yatırımcılar söz konusu olduğunda, geçtiğimiz yıl boyunca Bitcoin’e olan ilgi büyük ölçüde azaldı.

Bununla birlikte, kaldıraç hala tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın ve kurumlar piyasaya yeniden girmeye başlamak üzereyken, deneyimli tüccarlar hazır durumda.

Bu arada, 4. çeyrekte TechDev, Bitcoin’in göreceli güç endeksindeki (RSI) eğilimleri vurgulamaya başladı ve bu da yine tüm zamanların en yüksek seviyesinin olması gerektiğini gösterdi.

TradingView’den alınan verilere göre RSI, BTC/USD için önemli ölçüde “aşırı satılmış” durumda.

RSI ile BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

RSI ile BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView