Altcoin Haberleri

Analist: Balinaların Sattığı Bu Altcoin Düşüşe Devam Edecek!

Bir vakitler umut vaat eden bir altcoin olan Pepecoin (PEPE), Mayıs 2023’teki 0,00000448 dolarlık doruğundan bu yana fiyatı yaklaşık yüzde 85 oranında düştüğü için kıymetli bir düşüşle karşı karşıya. Analist Yashu Gola’ya nazaran düşüş ivmesi Eylül sonuna kadar devam edecek üzere duruyor ve hem yatırımcılar hem de meraklılar ortasında tasaya neden oluyor. İşte detaylar…

Altcoin projesinde yatırımcı itimadı sarsıldı

Pepecoin geçtiğimiz iki hafta içinde bir değil iki huzursuz edici güvenlik ihlaline maruz kaldı. Birinci olay 24 Ağustos’ta Pepecoin’in kurucu grubunun haydut üyelerinin 16 milyon dolar bedelinde PEPE tokenini borsalara transfer ederek potansiyel olarak satış niyetlerinin sinyalini vermesiyle meydana geldi. Bu hareket bir “rug pull dolandırıcılığı” korkusunu tetikledi ve PEPE piyasasında %30’luk süratli bir düşüşe yol açtı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yalnızca birkaç hafta sonra, 9 Eylül’de resmi Pepecoin Twitter hesabı, “lordkeklol” olarak bilinen anonim bir varlığın projenin akredite Telegram kanalını hacklediğini doğruladı. Bu ihlal, toplulukta şok dalgaları yarattı ve PEPE’nin fiyatı %12’nin üzerinde düşerek göğüs coin‘e olan inancı daha da aşındırdı.

Yatırımcılar, PEPE’den kaçıyor

Yatırımcıların Pepecoin’den kaçışının ispatı, token arzının dağılımında açıkça görülmektedir. Dolanımdaki azamî arzın yaklaşık %96,5’ini temsil eden 100 milyon ila 1 milyar PEPE token’ını elinde bulunduran adresler, halının çekilmesine ait telaşların ortaya çıkmasından bu yana varlıklarında değerli bir azalmaya şahit oldu. Bu tesirli balinaların ayrılması, PEPE’nin fiyatı üzerindeki aşağı taraflı baskıyı şiddetlendirebilir.

Örneğin, şaşırtan bir formda, Nisan 2023’te Huobi’de PEPE tokenları satın alan bir kripto para balinası, hepsini satarak değerli bir kâr elde etti. Etherscan bilgilerine nazaran, 0x9da adresine sahip balina, 10 Eylül 2023 tarihinde, token başına 0,0000006961 dolarlık bir oranla, 194,31 ETH karşılığında 452,911 milyar PEPE tokenı sattı. Bu süreç yaklaşık 315.000 dolar kâr manasına geliyordu. Balina, PEPE tokenlarını birinci olarak 27 Nisan 2023 tarihinde Huobi’den token başına ortalama 0,0000002198 dolar fiyattan satın almış ve yaklaşık 99.550 dolar yatırım yapmıştı. Bu satışla birlikte balinanın elindeki varlıklar sıfırlanmış oldu.

Teknik gelişmeler neyi gösteriyor?

Teknik açıdan bakıldığında, PEPE daha geniş bir düşüş trendi içinde alçalan bir üçgen formasyonuna yakalanmış üzere görünüyor. Bu formasyon tipik olarak aşağı istikametli bir devam sinyali olarak görülür. Bu formasyonun tahlili tipik olarak fiyat alt trend çizgisinin altına düştüğünde gerçekleşir ve üçgenin üst ve alt trend çizgileri ortasındaki yüksekliğe muadil bir düşüşle sonuçlanabilir. Bu teknik suram göz önünde bulundurulduğunda, PEPE’nin fiyatı Eylül 2023’te potansiyel olarak 0,00000064 dolara  düşebilir ve bu da mevcut düzeylerinden %12’lik bir düşüşü yansıtıyor.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu