Amerikan Futbolu Ligi NFL Hakkında Büyük İddia! NFT Yasağı mı Geliyor?

Amerikan Futbolu Ligi NFL Hakkında Büyük İddia! NFT Yasağı mı Geliyor?

Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) takımların takas edilemez token (NFT) satmasını ve kripto para firmalarıyla sponsorluk anlaşmalarına girmesini şimdilik yasakladığı bildiriliyor. 

The Athletic‘e göre lig, dijital sanatlar pazarına girme stratejisi ile ön plana çıktığı için bu geçici politikayı dayatmaya başladı.

Lig ayrıca NFL takımlarının FTX gibi kripto borsalarıyla sponsorluk anlaşmaları yapmasını da engelliyor. Ancak The Athletic, NFL ekiplerinin kripto paraların performansını izleyen varlık yönetimi firmalarıyla çalışabileceğini bildirdi

İsmi açıklanmayan bir kulüp yetkilisi, NFL’nin dijital varlık endüstrisini içeren yeni yönergelerini açıkladı:

“Kulüplerin, belirli kripto para birimleri için reklamlar, ICO’lar, blok zinciri veya dijital varlık şirketleriyle ilgili diğer herhangi bir medya kategorisine ilişkin sponsorluk anlaşmalarına girmeleri yasaktır.”

NFL, gelişen NFT alanına atlama konusunda yavaş olsa da, Ulusal Basketbol Birliği (NBA) dijital koleksiyon satışlarından yüz milyonlarca dolar kazanıyor.

NFT kaynağı CryptoSlam, NBA’in öne çıkan kısa kliplerini dijital koleksiyon ürünleri olarak satan NBA Top Shot’ın satışlarda 704 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini gösterdi. 

Bu yılın başlarında, NBA’den Miami Heat, Florida’daki ana arenasının isim haklarını kripto borsası FTX’e vererek 135 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Chicago Bulls ise çevrimiçi alışveriş platformu Shopify ile ortaklaşa kendi NFT koleksiyonunu başlattı.