AMD’nin Notu Northland Tarafından Düşürüldü; Yapay Zekanın Pazara Tesiri Yatırımcılar Tarafından Abartıldı

AMD’nin Notu Northland Tarafından Düşürüldü; Yapay Zekanın Pazara Tesiri Yatırımcılar Tarafından Abartıldı

AMD (NASDAQ:AMD)’nin (Advanced Micro Devices, Inc.) notu Pazartesi günü Northland Capital tarafından ‘Market Perform’a düşürülürken, yatırım firması şirketin payları için fiyat amacını geri çekti. Firma, yapay zeka teknolojisi için pazar potansiyelinin yatırımcıların şu anda inandığı kadar büyük olmadığını belirtti.

Northland Capital analistleri araştırma raporlarında “Yapay zeka için pazar potansiyeli değerli, lakin yatırımcıların şu anda öngördüğü ölçüde değil” dedi.

Analistler, “Yarı iletken fiyatları arz ve talebin döngüsel tabiatından etkilense de, uzun periyotlar boyunca istikrarlı kalma eğilimindedir,” biçiminde müşahedede bulundular. “Ayrıca 2023 takvim yılında yapay zekâ için öngörülen talebin, müşterilerin birden fazla kere sipariş vermesi nedeniyle abartılı olduğunu düşünüyoruz.”

“Yapay zeka yarı iletkenlerinden elde edilen gelirin 2027 takvim yılında 125 milyar dolara ulaşacağını iddia ediyoruz ve AMD’nin yapay zekadan 16 milyar dolar gelir elde edeceğini ve bunun da pazarda %13’lük bir hisseye tekabül edeceğini kestirim ediyoruz.”

Northland, AMD’nin mevcut pay senedi fiyatının, 2027 takvim yılında öngördüklerinden daha yüksek bir yapay zeka geliri beklentilerini içerdiği görüşünde. AMD’nin pay fiyatı, firmanın daha evvelki fiyat maksadından 6 $ daha yüksek olduğundan ve firmanın 5 Temmuz 2023’te NVIDIA Corporation’ın inanılmaz çıkar raporundan evvel yaptığı yükseltmeden bu yana kıymetli ölçüde arttığından, firma AMD’nin pay senedi notunu düşürmeye karar verdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek detaylar için Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR