AMD’nin Kripto Para Madencileri İçin Geliştirdiği Yeni Ekran Kartı Sızdırıldı

AMD’nin Kripto Para Madencileri İçin Geliştirdiği Yeni Ekran Kartı Sızdırıldı

ABD merkezli mikroçip üreticisi AMD‘nin kripto para madencileri için özel olarak hazırladığı ekran kartı ortaya çıktı. Çinli bir kaynak tarafından aktarılan bilgilere göre, Big Navi 22 destekli ekran kartının Ethereum (ETH) odaklı olabileceği söyleniyor.

İddialara göre AMD tarafından kripto para madenciliği için geliştirilen GPU’nun özellikleri çevrim içi olarak ortaya çıktı. Big Navi 22 destekli ekran kartının 39.06 MH/s hash hızına sahip olacağı belirtildi.

Ekran kartının özellikleri ve fotoğraflar Videocardz’a gönderildi. Bu bilgiler ışığında toplanabilecek bilgilerin çok kısıtlı olduğu belli oluyor. Yine de bu bilgiler doğruysa tüketicilere çok şey anlatıyor.

Kripto Para Madenciliği İçin Geliştirilen Ekran Kartının Özellikleri

Öncelikle şunu söylemek gerekirse, kartın fansız bir tasarımı var. O nedenle GPU’nun pasif soğutmalı bir sunucu kurulumu için dizayn edildiğini söylemek mümkün.

AMD’nin madencilik kartı ek olarak iki adet 8 pinli güç konektörü kullanıyor. Bu da sadece tüketici odaklı bir tasarım olmadığını gösteriyor.

Fotoğraflar, Ethereum madenciliği yapmak için nbminer’in en son sürümünü kullanan GPU’nun madencilik performansını da ortaya çıkardı.

GPU’nun 39.06 MH/s‘lik bir hash oranı bulunuyor. AMD firmasının madencilik için ekran kartı üretme düşüncesi, tüketicileri bir hayli heyecanlandırdı.

Şirket ek olarak madenciliğe karşı genel olarak sessiz kalmayı tercih etti. Ancak GPU‘ların oyun oynamak yerine madencilik için kullanılmasından pek rahatsız görünmüyor.

Videocardz, bu özel ekran kartının, yeniden tasarlanmış Radeon RX 6700 veya 6700M olabileceğini öne sürüyor. Her ne olursa olsun hem AMD hem de Nvidia, gelecek için kripto para madenciliğini bir ölçüde hesaba katmak zorundalar.