Ally Financial payları, perakende ödeme finansmanı kısmını elden çıkarma muahedesinin akabinde yükseldi, satışlar beklentileri aştı

Ally Financial payları, perakende ödeme finansmanı kısmını elden çıkarma muahedesinin akabinde yükseldi, satışlar beklentileri aştı

Ally Financial (ALLY) payları, şirketin ortalama gelir varsayımlarını aşan son üç aylık mali sonuçlarının açıklanmasının akabinde Cuma günü %10’luk kıymetli bir artış yaşadı. Buna ek olarak, Synchrony Financial’ın Ally’nin 2,2 milyar dolar kıymetinde kredi alacakları portföyünü içeren perakende finansman kısmını satın alacağı doğrulandı.

Ally’nin Ally Lending olarak bilinen perakende finansman kısmı, yaklaşık 2.500 perakende ortağıyla iş yapan ve 450.000’den fazla faal borçluya konut geliştirme ve tıbbi hizmetler için finansman sağlayan bir portföyü yönetiyor.

Ayrıca, Ally dördüncü çeyrek Pay Başına Yararını (EPS) 0.45 $ olarak açıkladı ve bu sayı finansal analistlerin 0.45 $’lık varsayımıyla örtüştü. Çeyrek geliri 2,1 milyar dolar olarak açıklandı ve 2 milyar dolarlık varsayım konsensüsünü aştı.

Şirketin İcra Kurulu Lideri Jeffrey Brown, “Finans dalında farklı zorlukların yaşandığı bir devir olan 2023 yılı, Ally’nin sağlamlığını ve kararlılığını göstererek başkan bir finans kuruluşu olarak pozisyonumuzu sağlamlaştırdı” dedi.

Brown kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sürekli değişen piyasa şartlarının şuurunda olarak, kendimizi çeşitli ekonomik iklimlere dayanabilecek işletmeler geliştirmeye adadık. Artan bir ivmeyle 2023 yılını tamamladık ve gelecekte de başarımızı sürdürmek için âlâ bir pozisyondayız.”

Mali rapora cevaben, Citi’deki piyasa analistleri, şirketin “sağlam dördüncü çeyrek sonuçları” sunduğunu belirterek, ALLY payları için 46 $ amaç fiyatla Al tavsiyesini sürdürdü.

Analistler, “Tahminlerimize nazaran, kredi kaybı karşılıkları için maliyetler daha düşüktü ve öbür gelir çeşitleri daha yüksekti, lakin bunlar net finansman gelirindeki azalma ve düzeltilmiş faiz dışı masraflardaki hafif bir artışla kısmen dengelendi.” açıklamasında bulundu. Belirtilen GAAP dışı düzeltmeler şunları içermektedir: 1) pay senedi yatırımlarındaki gerçeğe uygun bedel ayarlamalarından vergi öncesi 74 milyon $ yarar; 2) yepyeni ihraç iskontosu için 13 milyon $ ekleme; 3) vergilerden 23 milyon $ negatif tesir; 4) yine yapılandırma maliyetleri için 172 milyon $ ekleme; ve 5) durdurulan faaliyetlerin olumlu tesirlerinden 1 milyon $ ekleme. ALLY, 2024 yılı başlarında Ally Lending’i satmak üzere bir muahedeye varmıştır ve bu muahedenin Ortak Özkaynak Tier 1 oranına 15 baz puan daha katkıda bulunması beklenmektedir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla detay için lütfen Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR