Eski Wall Street Çalışanı Alexis Goldstein: ”Kripto paralar vergilendirilmelidir”

Eski Wall Street Çalışanı Alexis Goldstein: ”Kripto paralar vergilendirilmelidir”

Eski bir Wall Street çalışanı olan Alexis Goldstein, Bloomberg’de paylaştığı son makalesinde kripto paraların doğası gereği vergilendirmeden ve ek düzenlemelerden kaçınmaması gerektiğini söyledi.

Goldstein, Jack Dorsey gibi tanınmış Bitcoin meraklıları tarafından, Bitcoin ve diğer kripto para birimi sahiplerinin ağır vergilendirme ile karşı karşıya kalması halinde yurtdışına taşınmaları konusuna atıfta bulundu.

Goldstein’ın görüşüne göre, Uniswap gibi DeFi borsaları, geleneksel aracı kurumların yaptığı gibi vergi formları göndererek kullanıcılarının ve kripto paralarının vergilendirilmesine yardımcı olabilirler. 

Goldstein’a göre Eylül ayında gerçekleşen UNI token airdropu en az yarım milyar dolar değerinde. Kullanıcıların vergiyi ödemeleri için, form doldurma veya doğru vergi formları oluşturan hizmetlere yüzlerce dolar ödeme gibi karmaşık bir süreçten geçmeleri gerekiyor.

Alexis, merkezi olmayan platformların, kullanıcıları için vergilendirme süreçlerini düzenlemek adına KYC prosedürlerini zorunlu olarak uygulaması gerektiğine inanıyor. 

Alexis, kullanıcıların kimlik doğrulaması için bir sistem oluşturan Swarm Markets DeFi platformunu örnek olarak verdi. 

Goldstein, altyapı yasasında yer alan yeni vergi raporlama kurallarına da değindi. Çoğu kripto para  piyasası katılımcısı, yeni kuralları kripto para birimi endüstrisinin varlığına yönelik bir tehdit olarak ele aldı.

Yazar, yeni kuralların piyasaya getirdiği “riskler” konusundaki endişelerini dile getirdi ve uygun raporlamanın yasalara saygılı yatırımcılara fayda sağlayacağını söyledi.