Akıllı sözleşme işlevselliğine sahip Ethereum Classic (ETC) ne işe yarar?

Akıllı sözleşme işlevselliğine sahip Ethereum Classic (ETC) ne işe yarar?

Günümüzde Bitcoin adlı kripto paraya alternatif olarak birçok kripto para biriminden söz etmek mümkün. Özellikle de bunların başında tabi ki de Ethreum Classic gelmektedir.

Ethereum Classic genel olarak yıllardır piyasa da en çok işlem gören ve en değerli kripto paralardan birisi olmayı başarmıştır. ETC tamamıyla bağımsız ve aynı zamanda halka açık bir yapıdır.

Bunun dışında herhangi bir merkezi yoktur ve tam anlamıyla sanal olarak işlem görür. Aslında Ethereum ile Ethereum Classic farklı şeylerdir ve bu da doğal olarak Ethereum (ETC) Classic nedir sorusunu meydana getirmektedir.

ETC, çatallanma işlemi sonucunda ortaya çıkmış ve Ethereum’dan ayrılmıştır. Yapılan bazı geliştirmeler sonucunda anlık olarak aynı zamanda alım – satım işlemi gerçekleştirmek mümkün olmuyordu. Bu da çeşitli sorunlara yol açtı ve 50 Milyon dolar civarında net bir zarar ortaya çıktı.

ETC’nin ana işlevi, merkezi olmayan uygulamaları (Decentralized Applications) kendi bünyesinde barındırma ve destekleme özelliğine sahip bir akıllı sözleşme ağı olmaktır.

Ethereum Classic projesinin birincil hedefi, DAO (Decentralized Autonomous Organisation) hackine yapay olarak karşı koymadan Ethereum blok zincirini orijinal şekliyle korumaktır

ETC geliştiricileri, ağı kâr amaçlı bir varlığa dönüştürmeyi amaçlamıyorlar. Kullanıcılar Ethereum’da olduğu gibi işlem ücreti ödüyor ve madenciler bunları iş kanıtı (POW) madencilik algoritmasına dayanarak yapılan işe göre topluyorlar.

ETC’nin tercih edilip edilmemesi kişilerin kendi şahsi fikirlerine yönelik olmakla birlikte son zamanlarda çok iyi bir tercih olmadığı bilinmektedir. Ethereum ile arasında dağlar kadar fark bulunuyor.

Son zamanlarında Ethereum Classic (ETC) fiyatı gerçekten de yoğun bir düşüş yaşadı. Özellikle de Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerinin zıplamalar yaşadığı bu dönemde gerçekten de geride kaldı. ETC son günlerde 35-40 dolar aralığında işlem görüyor.