AK Parti’den Kripto Para Düzenlemeleri İçin Açıklama Geldi!

AK Parti’den Kripto Para Düzenlemeleri İçin Açıklama Geldi!

Türkiye’nin iktidar partisinin Bilgi ve İrtibat Teknolojilerini denetleyen Ömer İleri, yaklaşan düzenlemeleri görüşmek üzere kripto para kesimi temsilcileriyle bir ortaya geldi. Türkiye kripto sanayisi için düzenleyici bir paket hazırlıyor. AK Parti’nin Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri, paketin emeline ait kimi açıklamalar yaptı. İleri, düzenlemedeki hedefin kesimde inovasyonu teşvik ederken tüketicileri korumak olduğunu söyledi.

Kripto para düzenlemelerindeki gaye: Vatandaşı korumak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Türkiye kripto para düzenlemeleri konusunda çalışmalara devam ediyor. İktidar partisi AK Parti’nin Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri, Salı günü bir röportaj verdi. Burada, Türkiye’nin kripto sanayisi için planladığı kuralların öncelikle tüketicinin korunmasını sağlamayı amaçladığını söyledi. Fakat, birebir vakitte inovasyonu da destekleyecek biçimde olduğunu belirtti.

Ömer İleri, AK Parti’de Bilgi ve İrtibat Teknolojileri’nden sorumlu. İleri, planlanan yasa paketini görüşmek üzere ortalarında hukuk uzmanları ve medya mensuplarının da bulunduğu kripto kesimi temsilcileriyle bir ortaya geldi. İleri, kripto para düzenlemeleri konusunda şu açıklamaları yaptı:

Amacımız vatandaşı teminat altına almak, yatırımcıyı korumak, platformları düzenlemek lakin tıpkı vakitte yenilikçilerin ve inovasyonun önünü açan bir yasa tasarısı ortaya koymak.

Türkiye’nin büyük planları var

Ömer İleri’ye nazaran, Türkiye’nin Blockchain ve yapay-zeka üzere çeşitli teknoloji alanları için büyük planları var. Ayrıyeten İleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idaresinin Blockchain İstanbul ve Forum Metaverse üzere teşebbüslerini hükümetin Blockchain alanına olan ilgisinin örnekleri olarak gösterdi.

Kripto para alanına ait düzenleme çalışması son aşamalarda

Bu ortada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Ocak ayında düzenlemeler konusunda kimi açıklamalar yaptı. Şimşek, hükümetin bir kripto para yasama paketi için teknik çalışmaları neredeyse tamamladığını belirtti. İleri Salı günü yaptığı açıklamada, kripto varlıklara ait “yasal bir çalışma” yürütmenin gayesinden da bahsetti. Burada emelin tüketicinin korunması olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda, bu alanda yeniliğin teşvik edilmesi açısından değerli olduğunu söyledi. Bu bağlamda İleri, şu görüşlerini paylaştı:

Bugünkü toplantı bu manada hakikaten çok yararlı oldu. Dal temsilcileri durum değerlendirmesine ait fikirlerini paylaştılar. Taslakta nelerin yer alması gerektiği konusunda görüşlerini tabir ettiler. Açıkçası bu süreçte hepimizin emsal kanılara sahip olduğunu görüyoruz.

Kaynak: Kripto Koin