Airdrop Avcıları Dikkat: Bu Solana DEX, Milyonlarca Token Dağıtacak!

Airdrop Avcıları Dikkat: Bu Solana DEX, Milyonlarca Token Dağıtacak!

Solana tabanalı DEX Zeta Markets Z token’ı piyasaya sürmeye ve 100 milyon tokeni dağıtmaya hazırlanıyor. Zeta kurucusu Tristan Frizza, token lansmanının ve airdrop’un önümüzdeki ay gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Solana tabanlı Zeta Markets token çıkaracak: Airdrop da var!

Kripto daima ticareti için Solana merkezli merkezi olmayan bir borsa olan Zeta Markets, “yönetişim” tokenı Z’yi piyasaya sürmeye ve yayınlamaya hazırlanıyor. Zeta’nın yaptığı açıklamaya nazaran, Z tokeninin toplam arzı 1 milyar olacak. Ayrıyeten proje, %10’u ya da 100 milyonu airdrop yoluyla dağıtacak. Bu %10’un yarısı, platformda devam eden bir puan sistemi olan Z-Score’larına nazaran belirlenen Zeta’nın etkin traderlarına ve topluluk üyelerine airdrop ile gidecek. Zeta, %1’ini Solana’daki stratejik toplulukların bir modülü olan Zeta kullanıcılarına tahsis edeceğini belirtti. Kalan %4’ünün ise Z staker’lara ödül olarak vereceğini kaydetti.

Zeta’nın kurucusu Tristan Frizza, yaptığı açıklamada plana nazaran Z’yi Mayıs’ta piyasaya süreceklerini söyledi. Ayrıyeten, airdrop taleplerinin de o vakit başlayacağını belirtti. Frizza, anlık manzarayı “önümüzdeki haftalarda” açıklayacaklarını kaydetti. Frizza, Zeta’nın Z için kimi listeleme teklifleri aldığını da ekledi. Ayrıyeten, şu anda “en güzel borsalardan birkaçı” ile durum tespiti yaptığını açıkladı.

Z, Solana’da oy emanet modeline ‘öncülük’ edecek

Zeta, Z tokeninin Solana’da oy emanet modeline öncülük edeceğini söyledi. Bu, Curve’ün Ethereum’da öncülük ettiği model. Curve’deki oy emanet modeli, Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere, CRV holderlarının oy gücü kazanmak için tokenlarını muhakkak bir müddet boyunca kilitlemelerine yahut emanet etmelerine imkan tanıyor. Holderlar, CRV tokenlerini ne kadar uzun mühlet emanette tutarsa, oylama gücü de o kadar artıyor. Bu sistem, paydaşları uzun vadede Curve protokolüne yarar sağlayacak kararlar almaya teşvik ediyor.

Frizza, “Genel önerme, token stake edenlerin daha uzun mühlet stake ederek katlanarak daha fazla oylama gücü ve token mükafatı alacağıdır” dedi. Zeta, token lansmanının akabinde, Z’nin toplam arzının %30’unun yapan ve alıcı traderları teşvik etmeye yönelik olacağını söyledi.

Zeta, Solana L2’yi piyasaya sürecek

Token lansmanından sonra Zeta, bu yıl bir Solana Katman 2 rollup’ı yayınlamayı planlıyor. Frizza, “Esasen, birinci DeFi Katman 2’yi Solana üzerine inşa ediyoruz. Solana’yı sırf mutabakat ve DA [veri kullanılabilirliği] katmanı olarak kullanacak.” dedi. Ayrıyeten, şu konuların altını çizdi:

Bu da emsal Ethereum rollup’larına kıyasla daha süratli mutabakat müddetleri ve daha ucuz DA maliyetleri elde etmemizi sağlamayı amaçlıyor. Merkezi borsalarla karşılaştırılabilir son derece yüksek performanslı bir borsa oluşturmamızı sağlıyor. Ayrıyeten, benzeri halde şu anda Solana Layer 1’de yaşadığımız tıkanıklık sıkıntılarını hafifletiyor.

Kaynak: Kripto Koin