Taliban’dan Kaçan ve Kripto Para Madenciliği Yapmak İsteyen Afgan Bilgisayar Mühendisi Türkiye’de Tutuklandı

Taliban’dan Kaçan ve Kripto Para Madenciliği Yapmak İsteyen Afgan Bilgisayar Mühendisi Türkiye’de Tutuklandı

Reuters, bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapmayı planlayan yirmili yaşlarındaki Afganistanlı Muhammed Ali’nin bir hikayesini paylaştı.

Taliban Afganistan’ı ele geçirdikten sonra genç mühendis, Taliban’ın interneti yasaklayacağını ve kripto madenciliğine, hatta kameralı bir akıllı telefona sahip olmasına izin vermeyeceğini bildiği için kaçmayı seçti.

Reuters, sosyal medya platformu Twitter üzerinden Taliban’dan kaçan Ali hakkında paylaşımda bulundu.

Ali, Reuters’le görüşerek, kendisini ve diğer mültecileri Afganistan’dan ayrılmaya ve internetin kötü olmadığına inanılan daha iyi bir yaşam aramaya zorlayan nedenleri anlattı.

Şu anda Afganistan’dan gelen çok sayıda göçmen, Avrupa ülkelerine ulaşmak için Türkiye’yi bir geçiş noktası olarak kullanmaya çalışıyor.

Ek olarak Türkiye halihazırda Suriye’den gelen 4 milyon mülteciye barınak sağlamış durumda. Bu nedenle sınırlarında güvenliği artırıyor.

Ali, Türkiye’nin doğusundaki Bitlis ili yakınlarında bir drenaj tünelinde sığınak buldu. Reuters’e, ulaşımın Batı’ya gitmesini beklediğini ve Avrupa’ya ulaşmak istediğini söyledi. Ek olarak o tünelde sığınak olarak kullanan elli kişi daha vardı.