ADM payları CFO soruşturması nedeniyle düştü, kar görünümü azaldı

ADM payları CFO soruşturması nedeniyle düştü, kar görünümü azaldı

Archer-Daniels-Midland Co (NYSE:ADM) payları Pazartesi günü erken süreçlerde %16,49 düşerek kıymetli bir düşüş yaşadı. Düşüş, şirketin Mali İşler Müdürü Vikram Luthar’ın bazı muhasebe uygulamalarına yönelik bir soruşturma nedeniyle idari müsaadeye çıkarıldığını duyurmasıyla gerçekleşti. Soruşturma bilhassa şirketin Beslenme raporlama kısmına odaklanıyor. Bu durum karşısında ADM, Ismael Roig’i süreksiz CFO olarak atadı.

Merkezi Chicago’da bulunan şirket, soruşturmanın ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’ndan (SEC) gelen bir talep üzerine başlatıldığını belirtti. Bu soruşturma ADM’nin dördüncü çeyrek yarar açıklamasının ertelenmesine yol açtı.

Bu gelişmelerin akabinde Goldman Sachs, ADM’ye ait görünümünü revize ederek pay senedini “al “dan “nötr “e düşürdü. Yatırım şirketi, devam eden sıkıntıları, bu sıkıntıların ADM’nin büyümesi yahut karlılığı üzerindeki potansiyel tesirlerinin netleşmesini bekleyerek, şirketin yakın ve orta vadedeki yatırım profili için bir belirsizlik kaynağı olarak gösterdi.

Hem Goldman Sachs hem de BMO, ADM payları için fiyat amaçlarını değiştirdi. Goldman Sachs gayesini bir evvelki 90 dolardan 67 dolara indirirken, BMO amacını 80 dolardan 66 dolara düşürdü.

Şirketin yaşadığı zorluklara ek olarak ADM, pay başına düzeltilmiş yarar kestirimini de revize etti. Şirket, Aralık 2023’te sona erecek mali yıl için 6,90 dolar beklerken, bu sayı daha evvelki “hisse başına 7 doların üzerinde” varsayımından daha düşük.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR