Faydalı BilgilerHaberler

Son Zamanlarda Adından Sıkça Söz Ettiren NFT Nedir?

Son dönemlerde sanatta, sporda ve diğer alanlarda NFT kavramı sıkça geçmeye başladı. Peki, NFT nedir? Sorusuna değinecek olursak; kısa tanımıyla benzersiz dijital varlıklardır diyebiliriz.

Bu kavramın açılımı ”Non-Fungible Token’‘ olarak biliniyor. Sanal oyun içeriklerinden sanal ayakkabılara ve dijital mülklere kadar pek çok dijital varlığı temsil etmektedir.

NFT’ler Blockchain teknolojisini kullanarak genellikle Ethereum token standartlarıyla üretiliyor. Fakat kripto para birimleri gibi ERC-20 standardında değil, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında işlem görüyorlar..

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile dijital ürünlere sahip olmak isteyen insanların sayısı bir hayli arttı. Son 4 senede NFT’lere 175 milyon dolardan fazla para harcandığı belirtiliyor.

Arz talep ilişkisi tüm değerli varlıklarda olduğu gibi NFT‘lerde de geçerlidir. Bu dijital varlıkların benzersiz olması nedeniyle satılan ürünler koleksiyon ürünü niteliği taşıyor. Bu sebeple değerleri çok yüksek olmaktadır.

NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

NFT’lerin benzersiz bilgiler barındırması ve kolay erişilebilir olması ile bir ürüne dijital olarak sahip olmanın avantajlarını ortaya çıkarmaktadır.

Sahte ürünlerin önüne geçerek dijital varlıkların orijinalliği hususunda tüm detaylı bilgilere sahip olunabiliyor. Kripto para birimlerine zıt bir şekilde NFT‘ler kendi aralarında değiştirilemez.

Tüm NFT’lerin eşsiz olması, her birinin ayrı özelliklere sahip olmasını sağlıyor. Böylelikle iki varlığın denk olması engellenmiş oluyor.

Bu dijital varlıklar sanatçılarında üretimlerine imkan sağlıyor. Son zamanlarda pek çok sanat sergisinde NFT‘leri görmek mümkün hale geldi.

NFT’lerin diğer özelliklerine baktığımızda ise ürünlerin çoğaltılma ve parçalandırılma işlemlerinin yapılamaması, silinme ya da değiştirilme gibi bir durumun olmaması ve her ürünün orijinalliğinin şeffaf bir şekilde kontrol edilebilmesi NFT özelliklerinden bazılarıdır.

NFT’ler, çevrimiçi resimler, videolar ve hatta spor ticaret kartları gibi benzersiz bir sanal öğeye sahip olduğunu göstermek için tasarlanmış dijital varlıktır.

Değiştirilemeyen benzersiz dijital varlıklar (NFT), bu yılın başlarında sanat dünyasını adeta kasıp kavurdu. Özellikle 2021‘in başlarında pek çok sanat galerisi, sergisi ve müzayedesinde NFT satışları yapıldı.

Mart ayında, gerçek adı Mike Winkelmann olan Güney Carolina merkezli grafik tasarımcı Beeple, bir Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolarlık rekor bir NFT satışı yaptı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’de, ilk tweet’ini o ay 2,9 milyon dolara NFT olarak sattı. Daha yakın zamanlarda, CryptoPunk olarak bilinen nadir bir dijital avatar Perşembe günü Sotheby’s’de 11.7 milyon doların üzerinden alıcı buldu.

Bu kapsamda borsalar ve sanat a değer veren insanların çalışmaları bunlar ile sınırlı değil bir çok ülkede Nft sanat galerileri kurulurken Binance Nft market duyursunu yaptı,ilgili haberleri alttaki  bağlantılarımızdan kontrol edebilirsiniz.

2021’de Ziyaret Edilebilecek En İyi NFT Galerileri

 

Binance’ten Merkezi Olmayan Bir NFT Platformu

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu