ABD’li Senatör Pat Toomey “Kripto Konusunda Harekete Geçilmeli”

ABD’li Senatör Pat Toomey “Kripto Konusunda Harekete Geçilmeli”

Pat Toomey Gary Gensler’i Yetersiz Buluyor

Senato Bankacılık Komitesi‘nin önde gelen üyelerinden biri olan Pensilvanya Senatörü Pat Toomey, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) kripto para birimleri hakkında yeterli rehberlik sağlayamaması durumunda Kongre’ye mevzuatla alakalı yeni adımlar atmasını önerdi.

Senato Bankacılık Komitesi’nden Cuma günü yapılan bir duyuruda Toomey, SEC başkanı Gary Gensler‘in token projeleri ve sabit paralarla ilgili menkul kıymetler ve emtialar arasındaki farklar hakkında verdiği cevaplardan memnun olmadığını söyledi. Senatör, Glass Lewis de dahil olmak üzere kripto firmaları ve danışmanlık hizmetleri şirketleri arasındaki yaptırım eylemlerinde SEC’in bazı farklılıkları “sahtekar ve yanıltıcı bilgi” sağlamaya yönelik benzer iddialar nedeniyle eleştirdi.

Toomey, “Yatırımcıların adil ve rekabetçi bir pazardan yararlanabilmeleri için federal kurumlar, yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin mevcut düzenlemelere uyup uymadığı ile ilgili soruları yanıtlamalıdır. Başkan Gensler’in kripto para birimleri için yolun net kurallarını sağlamadaki başarısızlığı, Kongre’nin harekete geçme ihtiyacının altını çiziyor.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC, WisdomTree’nin spot bitcoin ETF teklifini reddetti

Toomey daha önce ABD hükümetinin bir merkez bankası dijital para birimi başlatmasını desteklemişti ve Başkan Joe Biden‘ın bir sonraki Federal Rezerv başkanı Jerome Powell‘ı seçmesi lehinde oy kullanacağını söylemişti. Buna ek olarak, senatör Ağustos ayında, yakın zamanda kabul edilen altyapı yasasındaki bazı hükümleri kripto alanındaki geliştiriciler, madenciler ve diğerleri için geçerli olmayacak şekilde değiştirmek için iki taraflı bir çalışmanın arkasındaydı. Diğer ABD milletvekilleri, Toomey’in Kongre’nin “sonraki mevzuatta yapmak zorunda kalacağını” söylediği gibi, Biden’ın yasa tasarısını imzalamasının ardından vergi raporlama gerekliliklerine çözümler önerdiler.

Kongre, Senatör’ün önerdiği gibi kripto konusunda henüz harekete geçmemiş olsa da, hem Meclis hem de Senato, ABD hükümetine fon sağlayan bir yasayı 18 Şubat’a kadar uzatan bir yasa tasarısını geçirmekle meşguldü. Başkan Biden, “Hükümet Finansmanının Daha Genişletilmesi Yasasını” dün yasa haline getirdi.