ABD’li Senatör, 2022’de Kapsamlı Kripto Yasa Tasarısı Sunmaya Hazırlanıyor

ABD’li Senatör, 2022’de Kapsamlı Kripto Yasa Tasarısı Sunmaya Hazırlanıyor

Birçok kripto yanlısı mevzuatın arkasındaki ABD milletvekillerinden biri olan Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, dijital varlıkları ele almak için gelecek yıl kapsamlı bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

Perşembe günü yayınlanan bir raporda Bloomberg, Lummis’in önerdiği yasa tasarısının, sabit paralar hakkında düzenleyici netlik sağlamayı, hangi kriptoların farklı varlık sınıflarına ait olduğu konusunda düzenleyicilere rehberlik etmeyi ve tüketici korumaları sağlamayı amaçladığını söyledi. Buna ek olarak, ABD senatörünün kripto pazarını denetlemek için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun ortak yargı yetkisi altında bir organizasyon kurmayı önerdiği bildirildi.

Twitter’da Lummis, ABD’li seçmenleri iki partili destekçi aradığını söyleyerek tasarıyı desteklemek için ilgili senatörlerine ulaşmaya çağırdı. Wyoming senatörü “6 Ocak’ta ABD Capitol’e yapılan saldırıyı soruşturmak ve eski başkanı suçlamamak için bir komisyona karşı oy veren sadık bir muhafazakar olmasına rağmen” daha önce Demokratlar Mark Warner ve Kyrsten Sinema ile sorunu “düzeltmek” için çalıştı. Kasım ayında imzalanan altyapı yasa tasarısında komisyoncu tanımı yapıldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD’de Bitcoin Madeniciliği Sayesinde 2,4 Milyar Dolarlık Tesis!

Senato’da ortaya konan herhangi bir yasa, muhtemelen en az 60 milletvekilinin oylamaya sunulmasını gerektirecektir. Şu anda Demokratlar, Senato’daki 100 sandalyeden 50’sini kontrol ediyor ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris gerekirse eşitlik bozucu olarak hareket edebiliyor.

Senato’ya seçilmeden önce Bitcoin yanlısı bir savunucu olan Lummis, Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma Yasası’nın bir parçası olarak 50.001 ile 100.000 dolar arasında Bitcoin (BTC) satın aldığını açıkladı. Kriptoya maruz kalan yatırımları bildiren diğer kongre üyeleri arasında Illinois Temsilcisi Marie Newman, Teksas Temsilcisi Michael McCaul, Pennsylvania Temsilcisi Pat Toomey, Alabama Temsilcisi Barry Moore, New Jersey Temsilcisi Jefferson Van Drew ve Florida Temsilcisi Michael Waltz yer alıyor.

Tepenin diğer tarafında, ilerici milletvekili Alexandria Ocasio-Cortez geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı konuşmada BTC veya diğer dijital varlıkları elinde tutmasının uygun olmadığını söyledi. Demokrat Meclis üyesi, milletvekillerinin “hassas bilgilere ve yaklaşan politikaya” erişimi olduğu için bu tür yatırımların tarafsızlıklarını etkileyebileceğini savundu.