ABD’li Milletvekilleri, IRS’nin 200 Doların Altındaki Kripto İşlemlerini Vergilendirmesini Durdurmak İçin Tasarıyı Yeniden Gündeme Getirdi

ABD’li Milletvekilleri, IRS’nin 200 Doların Altındaki Kripto İşlemlerini Vergilendirmesini Durdurmak İçin Tasarıyı Yeniden Gündeme Getirdi

Washington Temsilcisi Suzan DelBene tarafından daha önce tanıtılan bir yasa tasarısı IRS (Internal Revenue Service – İç Gelir Servisi) tarafından uygulanan, kripto kullanıcılarını 200 doların altındaki işlemlerde vergi ödemekten muaf tutmayı amaçlıyor.

2022 Sanal Para Birimi Vergi Adaleti Yasası‘nın Salı taslağına göre, Washington Temsilcisi Suzan DelBene, sanal para biriminin belirli kişisel işlemlerinden elde edilen kazançları hariç tutmak için 1986 İç Gelir Yasasını değiştirmeye çalışıyor. Tasarı, yasayla imzalanırsa, İç Gelir Servisi‘nin veya IRS‘nin ABD dosya sahiplerinden 200 $ veya daha fazla kripto işlemlerinden elde edilen sermaye kazançları üzerinden vergi ödemesini istemesini engelleyebilir.

DelBene, “Sanal para birimiyle ilgili eski düzenlemeler, günlük hayatımızda kullanım potansiyelini hesaba katmıyor, bunun yerine daha çok bir hisse senedi veya ETF gibi davranıyor. Sanal para birimi, son birkaç yılda onu günlük hayatımızda kullanmak için daha fazla fırsatla hızla gelişti. ABD, bu değişiklikleri yakından takip etmeli ve vergi kanunumuzun sanal para birimi kullanımımızla birlikte gelişmesini sağlamalıdır.” dedi.

Kongre, tasarının farklı versiyonlarını iki kez daha aldı ve ikisi de oy alamadı. 2017’de Temsilci David Schweiker, mevcut sürümü DelBene ile birlikte yazmanın yanı sıra 600 doların altındaki kripto işlemlerini muaf tutan bir yasa tasarısı önerdi. İki milletvekili, 2020’de aynı adla tasarıyı yeniden sunarak eşiği 200 dolara indirdi. Kripto yanlısı Temsilciler Darren Soto ve Tom Emmer, 2020 yasa tasarısının yanı sıra en son yinelemeye ortak sponsor oldular.

Emmer, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, “Tüketiciler günlük işlemlerini tamamlamak için kripto para birimlerini giderek daha fazla kullandığından vergi uygulamalarını modernize etmeliyiz. Bu sağduyulu yasa tasarısı nihayet Amerikalıların dijital cüzdanlarını nakit para kadar sorunsuz kullanmalarına izin verecek.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Diem Kurucu Ortağı, Bitcoin’in 20 Yılı Aşkın Bir Süre 1 Numaralı Varlık Olacağını İddia Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde vergi mevsimi yaklaşırken, birçok kripto kullanıcısı kripto varlıklarındaki kazançları bildirmekten sorumludur. Bununla birlikte, sakinler tipik olarak HODLing için sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda değildir, bunun yerine yalnızca tokenlerini satarlar, değiştirirler veya transfer ederlerse vergi öderler. Önerilen yasa tasarısı, vergi kanununda yapılacak değişikliklerin 31 Aralık 2021’den sonra yapılan işlemler için geçerli olacağını öne sürüyor.

Mevcut ABD vergi yasasına göre, sermaye kazancı olaylarına ilişkin oran kabaca %20’dir. Sakinlerin hem kripto hem de fiat gelirleri için vergi beyannamesi vermeleri için son tarih 18 Nisan.