ABD’li kripto şirketlerinden oluşan bir koalisyon, seyahat kuralının bilgi paylaşımı gereksinimlerine merkezi bir çözüm yarattı

ABD’li kripto şirketlerinden oluşan bir koalisyon, seyahat kuralının bilgi paylaşımı gereksinimlerine merkezi bir çözüm yarattı

ABD’nin en büyük kripto şirketlerinden bazılarının oluşturduğu bir koalisyon, artan kara para aklamayla mücadele standartlarına bir çözüm sunuyor.

Seyahat Kuralı Evrensel Çözüm Teknolojisi (TRUST), kripto para firmalarının müşteri verilerini seyahat kuralına uygun olarak güvenli bir şekilde toplamasına ve iletmesine olanak tanıyor.

Seyahat kuralı, VASP’lerin (Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı) bir işlemde hem gönderici hem de alıcı için adları, hesap numaralarını ve konum bilgilerini toplamasını ve iletmesini gerektirerek kara para aklama ve terörün finansmanını engellemeyi amaçlıyor.

Seyahat kuralı uzun zamandır bankacılık dünyasının bir parçasıydı, ancak yakın zamana kadar kripto ekosistemi buna uyum sağlayacak altyapıdan yoksundu. 

Şimdi, ABD’nin en büyük kripto şirketlerinden oluşan bir grup, çözümlerini ”Seyahat Kuralı Evrensel Çözüm Teknolojisi” biçiminde sundu.

Anchorage, Avanti, Bitgo, bitFlyer, Bittrex, BlockFi, Circle, Coinbase, Fidelity Digital AssetsSM, Gemini, Kraken, Paxos, Robinhood, Standard Custody & Trust, Symbridge, Tradestation, Zero Hash ve Zodia Custody kurucu üyeleri oluşturuyor.

Coinbase, katılımcıların bir yönetişim organı tarafından işletilen eşler arası bilgi ağı için bir beyaz kitap ilan ederek koalisyona başkanlık ediyor.

Anchorage’ın başkanı Jennifer Lee’ye göre, Coinbase bu çabayı başlatmış olsa da, üyeler karar vermede eşit paya sahip ve söz sahibi olacak.

Çözüm, bilgilerin uçtan uca şifreli kanallar aracılığıyla platformun üyeleri arasında doğrudan iletilmesine olanak tanıyor.

Bunun yanında adres sahipliğinin kanıtlanmasını mümkün hake getiriyor. Bu da finansal kuruluşların, bu bilgiler iletilmeden önce müşterinin bilgilerinin hedeflenen alıcısı olduklarını kanıtlamasını sağlıyor.