ABD’li Bitcoin Yatırımcıları SEC’e Tepkili

ABD’li Bitcoin Yatırımcıları SEC’e Tepkili

18 Şubat 2021’de Toronto Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem görmeye başlayan Purpose Bitcoin ETF (BTCC.Canada) popülerliğini kanıtladı. Piyasaya girmesinden sadece bir ay sonra, yönetim altında 1 milyar dolarlık varlık biriktirerek, onu piyasaya sürüldüğü sırada en hızlı büyüyen ETF’lerden biri haline getirdi ve yatırımcıların Bitcoin’e maruz kalmanın kolay ve güvenli bir yolunu bulmak için ne kadar istekli olduklarını gösterdi. Bugün, fonun yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlığı var.

Ancak ABD‘deki yatırımcılar hala bekliyor ve birçoğu düzenleyicilere harekete geçmeleri için baskı yapıyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen Ekim ayında Bitcoin vadeli işlemlerini tutan birkaç ETF’yi onaylamış olsa da, spot Bitcoin ETF başvurularını defalarca reddetti. Ajans, dijital varlığın yüksek oynaklığı ve potansiyel piyasa manipülasyonu riski konusunda endişeli. SEC Başkanı Gary Gensler, kripto borsaları etrafında sağlam bir düzenleyici çerçeve olana kadar spot Bitcoin ETF’ye izin verilmeyeceğini belirtti.

Şu anda 1,2 milyar dolarlık varlığa sahip ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), Bitcoin vadeli ETF’leri arasında ilk ve en büyüğüdür. Ancak vadeli işlemler, dijital para biriminin gerçek fiyatını her zaman doğru bir şekilde takip etmez. Ve Bitcoin’in gelecekte beklenen fiyatı spot fiyattan daha yüksekse, süresi dolan sözleşmeleri yenilerine çevirmek paraya mal olabilir.

Fiziksel Bitcoinleri tutan kapalı uçlu bir fon olan 26 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) başka bir popüler seçim oldu. Ancak, yatırımcıların talebine göre serbestçe hisse yaratabilen ve kullanabilen ETF’lerin aksine, kapalı uçlu fonların sabit sayıda hissesi vardır. Yeni hisse oluşturulamaz ve yatırımcılar, dayanak varlıkların nakit eşdeğerini elde etmek için mevcut hisseleri kullanamazlar.

Hisseler halka açık bir borsada alınıp satılabilir, bu da yatırımcılara nakit çekmenin bir yolunu sunar. Ancak bu, hisselerin arz ve talebe bağlı olarak, Bitcoin fiyatına prim veya indirimle ticaret yapabilecekleri anlamına gelir. 2013 yılında piyasaya sürülmesinden sonraki yıllarda, yatırımcılar dijital cüzdanlar oluşturma ve kripto para birimini güvence altına alma zahmetine girmeden Bitcoin’e yatırım yapmanın tek yollarından birine para akıtırken, Grayscale fonu Bitcoin fiyatına önemli bir primle işlem gördü.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: NYSE, Yeni Marka Başvurusuna Göre NFT Marketplace Lansmanı Yapmaya Hazırlanıyor

Ancak fon, Kanada‘nın ilk Bitcoin ETF’sini piyasaya sürdüğü Şubat 2021’den bu yana indirimde. Nedenini tahmin etmek zor değil: Bitcoin ETF’lerinin yakında ABD’de bulunabileceği beklentisi, Gri Tonlamalı hisseleri daha az çekici hale getirmiş olabilir ve ilk satış dalgasının neden olduğu fiyat indirimi, aşağı yönlü bir spirale yol açmış olabilir.

Cuma günü, fon hisse başına yaklaşık 27.33 $’dan işlem görürken, elinde tuttuğu temel Bitcoin 37.14 $ değerindeydi. Bu %26 indirim demek. Bu, fondan çıkmak isteyen mevcut hissedarların, Bitcoin’in fiyat hareketlerinden elde ettikleri getirilerin üzerine bu %26’lık kaybı alması gerektiği anlamına geliyor.

Grayscale, fonu bir ETF’ye dönüştürmek için başvurdu. Ancak birçok rakibinki gibi, başvuru SEC’de beklemede. Firma, hissedarlarını dönüşümle ilgili düşüncelerini paylaşmaya teşvik etti ve çoğu sinir bozucu yatırımcılardan gelen 170’den fazla mektup yalnızca Şubat ayında düzenleyici kuruma gönderildi.

Bir yorumda, “Bir yatırımcı olarak SEC tarafından korunduğumu hissetmiyorum” dendi. Bir diğeri diyor ki: “Bunu [fonu] tüm hedge fonlarından önce aldım. Bunu, NAV’ye yakın işlem yaparken [Bitcoin]’e maruz kalmak için satın alıyoruz. Şimdi gittiler ve ben çantayı %2 yönetim ücreti ödeyerek ve dayanak varlıklara %27 indirimle işlem yapıyorum.”

Bu arada, Purpose Bitcoin ETF, söz verdiği şeyi yapmaya devam ediyor. Bitcoin’in performansını doğru bir şekilde izliyor ve yatırımcılara kripto para birimine kolay erişim sağlıyor. Purpose Investments, fonun Bitcoin fiyatına göre günlük izleme hatasının sadece -%0.01 olduğunu söylüyor.