ABD’li Betterment, Kripto Alanına Giriyor

ABD’li Betterment, Kripto Alanına Giriyor

ABD‘deki en büyük bağımsız dijital yatırım danışmanı Betterment, kısa süre önce kripto para portföylerinin yenilikçi yöneticisi Makara‘yı satın aldığını duyurdu.

Çeşitli hedef ve ilgi alanlarını karşılamak için tasarlanmış “tematik sepetler” sunan Seattle girişiminin satın alınması, Betterment’in hepsi bir arada bir platformda yönetilen kripto portföyleri sunmasını sağlayacak.

Yönetim altındaki 33 milyar doların üzerinde varlık ve 700.000’den fazla müşteriyle Betterment, kripto pazarına giren kayda değer bir benimsenme artışı anlamına gelebilir.

Makara’nın tekliflerini Betterment’in platformuna ekleme

Bireysel hisse senedi alım satımıyla ilgili karmaşıklığı ve riskleri azaltan Betterment, uzmanlar tarafından oluşturulmuş öz sermaye portföyleri sunar.

Şirketin CEO’su Sarah Levy, “Kripto burada kalmak için burada ve şirket, uzun vadeli çeşitlendirme sözümüzü yerine getirmek ve müşterilerimize pazardaki en iyi varlık çeşitliliğini sağlamak istiyor” dedi.

Şirket, basit, uzman tarafından yönetilen kripto portföyleri sunan Makara’yı satın alarak, platformunu güçlendirerek ve ürün paketini farklılaştırarak kripto alanına giriyor.

Levy; “Makara, Betterment’ı tanımlayan rehberlik ve kullanım kolaylığı ile birlikte tüketicilere yönetilen kripto portföyleri sunma konusunda benzersizdir. Makara, on yıl önce robo-yatırıma öncülük ettiğimizden beri geleneksel yatırım için neysek bugün de kripto yapmaktır” diye ekledi.

Oluşturulduktan sonra şirketin yeni kripto portföyleri, mevcut yatırım paketinin yanında sunulacak.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Bağışları, Rusya Sınırındaki Gerginlikler Arasında Ukrayna’ya Akıyor

Otomatik kripto portföyleri sunmak için SEC kayıtlı

İşletmeler ve kurumlar için bir kripto ticareti ve yönetim hizmeti olan Strix Leviathan’dan ayrılan Makara, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlı ilk kripto robo-danışmanları arasında yer alıyor.

2018’de Strix’i kuran Makara CEO’su Jesse Proudman; “Betterment’in CEO’su Sarah Levy Kasım ayında, kaderin firmalarımızı bir araya getirmek için bir araya geldiğini hissetti. Betterment’in önde gelen bir dijital varlık danışmanı olarak geçmişinin, amaca yönelik olarak oluşturulmuş kripto yatırım platformumuzla birleştiğinde zorlu bir kombinasyon oluşturduğuna inanıyoruz” dedi.

Makara, geçtiğimiz Haziran ayında, şirketin farklı risk iştahlarına hitap edecek şekilde tasarlanmış tematik sepet setinden seçim yapmaya istekli 20.000 müşteriden oluşan bir bekleme listesiyle hizmete girdi.

Duyuruya göre, şirketin kripto uzmanları ve mühendislik yeteneğinden oluşan ekibi, bu çeyreğin sonlarında beklenen işlemin kapanmasının ardından şirkete katılacak.

Anlaşmanın daha fazla detayı açıklanmadı.