Kripto Para Haberleri

ABD’den kripto para madenciliğine dair kritik karar: Tepkiler büyüyor

Investing.com – New York Eyaletinde ağır güç kullanılarak gerçekleşen iş ispatı madenciliğinin müsaadelerinin genişletilmesini, yenilenmesini ve yeni faaliyetlerini 2 yıl mühletle yasaklayan yasa onaylandı. Fakat %100 yenilenebilir güç kullanan iş ispatı madencileri, bu yasaktan muaf tutulacak.

Türünün birinci örneği olarak aktarılan yasa üzerinde çalışmalar, uzun bir müddettir devam ediyordu. New York Valisi Kathy Hochul, fosil yakıt kullanan elektrik santrallerinden güç alan madencileri kapatarak karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağladıklarını söylerken bunun değerli bir adım olduğunu aktardı.

New York kripto para madenciliği yasası, birinci olarak Nisan ayında eyalet meclisi tarafından onaylandı, akabinde Haziran ayında eyalet senatosu onayı aldı. Son olarak ise dün New York Valisi  tarafından imzalanan yasa ile eyalette kripto para madenciliğine iki yıl mühletle moratoryum uygulanmaya başlandı. 

New York madencilik kanunuyla ilgili yapılan birinci yorumlarda global Bitcoin madenciliğinin değerli bir kısmını oluşturan ABD’de bu yasanın domino tesirine yol açabileceği belirtildi. 

Kripto sanayisi madencilik yasağına reaksiyon gösterdi

Kripto sanayisine dahil kimi kümeler, dün onaylanan yasaya reaksiyon gösterdi. 

Dijital Ticaret Odası’nın kurucusu Perianne Boring, New York’ta şimdiye kadar hiçbir sanayinin güç kullanımının kısıtlanmadığına dikkat çekerek maddeyi eleştirdi. Boring, bu yasanın kimin enerjiyi kullanıp kullanamayacağına karar verme konusunda tehlikeli bir emsal olduğunu söyledi.

Yapılan öteki tenkitler eyaletin madencilik bölümünün büyümesini engellediği istikametinde ağırlaştı. Bunun yanında eyalette faaliyet gösteren madencilik şirketlerinin lokasyonlarını değiştirme ihtimaline karşılık eyaletin gelir kaybına uğrayabileceği konusu üzerinde de duruldu.

Diğer yandan yenilenebilir güç kaynaklarını kullanan Bitcoin madencileri, faaliyetlerine devam edebilecek. Geçtiğimiz yıllarda kripto madenciliğinin güç kullanımı, vakit zaman gündeme gelmişti. Kimi madencilik şirketleri ise güç muhtaçlıkları için yenilenebilir güç kaynaklarını kullanmaya başladı.

ABD, Çin yasağı sonrası kripto madenciliğinde merkez haline geldi

ABD, Çin’in geçen yıl Mayıs ayında kripto madenciliğini yasaklamasının akabinde global manada Bitcoin madenciliği için merkez haline geldi. New York ise kripto para madenciliğinin en ağır yapıldığı eyaletlerden biri oldu. Çünkü New York, iklimin madencilik için elverişli olması ve düşük güç maliyeti münasebetiyle kripto madencilik şirketleri için ülkü bir lokasyondu. 

New York ile birlikte Teksas eyaleti de düşük güç maliyeti ve uygun eyalet maddelerinden ötürü kripto madencileri için öbür bir merkez bölge pozisyonunda bulunuyor. Şu an Teksas’ta madenciliğin yasaklanması konusu gündemde değil, fakat kripto sanayisi iştirakçileri, bu kararın domine tesirine yol açabileceği konusunda huzursuz.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu