Haberler

ABD’de Piyasa Öncesi: Apple aktifliği, küçük işletme iyimserliği, harcama tasarısı

Investing.com – Fed’in bu ayın sonundaki toplantısında yeni bir faiz artışını erteleyeceği beklentisiyle, borsalar teknoloji paylarının öncülüğünde yükseldi.

Yatırımcılar, 2022 başından bu yana faiz oranlarını sıfırdan %5’in üzerine çıkaran Fed’in, faiz sıkılaştırmasının sonuna yaklaştığını umuyor. Fed yetkilileri, Eylül ayında faiz artırımına orta verebileceklerini belirtirken bunun yeni bir faiz artırımı yapılmayacağı manasına gelmediğinin de sinyalini verdi. Her şeyin bilgilerin ne göstereceğine bağlı olduğunu söylüyorlar.

Son bilgiler, enflasyonist baskıda ve iş gücü piyasasındaki sıkılıkta bir yavaşlama olduğunu gösterdi ve bu hafta gelecek bilgiler de buna katkıda bulunabilir. Çarşamba günü tüketici fiyat endeksi, Perşembe günü ise üretici fiyat endeksi açıklanacak.

Vadeli süreç piyasaları, Kasım ayında faiz artırımı mümkünlüğünü yüzde 40’ın üzerinde tutarken faiz artırımına orta verilmesi beklentisi, yüzde 50’nin biraz üzerinde seyrediyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Apple etkinliği

Apple Inc (AAPL), yeni özellikler ve tahminen de Pro modellerinde bir evvelki modele nazaran biraz daha yüksek bir fiyatla tamamlanan yeni iPhone 15’lerini tanıtması beklenen bir aktiflik yapacak. Analistler ayrıyeten Apple Watch’larla ilgili güncellemeler de bekliyor.

2. Küçük işletme iyimserliği

Ağustos ayına ait NFIB küçük işletme iyimserliği verisi TSİ 13.00’te açıklanacak. Analistler, bir evvelki 91,9 bedeline karşılık sayının 91,6 puan gelmesini bekliyor.

3. Kongre geri dönüyor

Milletvekilleri, yaz tatilinin akabinde federal hükümete 1 Ekim’den sonra fon sağlamak için son tarihin yaklaşmasıyla birlikte Capitol Hill’e geri döndü. Birtakım milletvekilleri hükümetin kapanacağı tehdidini lisana getirirken öbürleri de tam yıllık bir harcama tasarısı onaylanana kadar en azından süreksiz bir finansman önlemi için çalışıyor.

Buna ek olarak Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, Çarşamba günü yapay zeka ile ilgili toplantılarının birincisine mesken sahipliği yapacak. Toplantı, teknoloji kesiminden birtakım CEO’ların iştirakiyle gerçekleşecek.

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu