HaberlerKripto Para Haberleri

ABD’de Kripto Para Suçları Yılda %300 Artıyor

ABD'de geçen yıl toplam 82.135 dolandırıcılık vakası olduğu tespit edildi. Bu vaka sayıları her geçen gün artıyor.

Veri toplama şirketi olarak faaliyet gösteren Crypto Head yeni bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimi ile ilgili suçlar 2017’den 2020’ye kadar her yıl ortalama %300 arttı. 

Çalışma ayrıca, kripto paralarla ilgili suçların Avustralya ve Birleşik Krallık‘ta çok fazla olmasa da yükselişte olduğunu ortaya çıkardı.

Her üç ülkedeki kripto para suçlarının büyük bir kısmında Bitcoin kullanılıyor. Ethereum ise suçlarda kullanılan ikinci en yaygın kripto para birimi oldu.

ABD’de kriptoyla ilgili pek çok dolandırıcılık, pompala ve boşalt planları rapor edildiği belirtildi. Sadece geçen yıl toplam 82.135 vaka olduğu tespit edildi.

Birleşik Krallık’ta kripto parayla ilgili suçlar, 2016 ve 2020 yılları arasında yıllık ortalama %24 artarak bu zaman diliminde yaklaşık 25.000‘e ulaştı.

Avustralya ile ilgili verilerin yalnızca 2018‘den itibaren mevcut olduğu söylendi, ancak ülkede halihazırda bildirilen yaklaşık 6.000 vaka var. Avustralya’da 2020‘nin sonunda toplam 23.500‘den fazla vaka olduğu bildirildi.

Çalışma, verilerin yalnızca rapor edilen suçları yansıtması nedeniyle gerçek vaka sayısının daha yüksek olabileceğini ve bazı mağdurların bunları nasıl bildireceklerini bilmeyebileceğini belirtiyor.

Ayrı bir raporda, Federal Ticaret Komisyonu, Amerikalı tüketicilerin yalnızca Ekim 2020 ile Mayıs 2021 arasında kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıklarda toplam 80 milyon ABD Doları kaybettiğini tahmin ediyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu