ABD’de Enflasyon Yükselişini Sürdürürken Bitcoin Bir Çıkış mı?

ABD’de Enflasyon Yükselişini Sürdürürken Bitcoin Bir Çıkış mı?

Kısa Notlar

  • ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bugün ekonomiyle ilgili Senato’da yaptığı konuşmada, enflasyonu tanımlarken “geçici” kelimesini kullanımdan kaldırmanın zamanı geldiğini söyledi.
  • Powell, varlık alımlarının gelecek yıl planlanandan daha erken durabileceğini açıkladı.
  • Bitcoin, insanlara öngörülemeyen para politikalarından vazgeçme ve satın alma gücünü artırma şansı sunuyor.

Bloomberg‘in haberine göre Fed Başkanı Jerome Powell, yükselen enflasyon oranları ve daha güçlü bir ABD ekonomisi istenmesi nedeniyle merkez bankasının varlık alımlarının planlanandan daha erken sona erebileceğini söyledi.

ABD’de Enflasyon Sorunsalı Farklı Yorumlara Yol Açıyor

Powell bugün yaptığı açıklamada, “Sanırım, birkaç hafta sonra yapacağımız bir sonraki toplantıda, satın almalarımızı birkaç ay önce tamamlamanın uygun olup olmayacağını tartışabiliriz” dedi. Sözlerine “Bu iki hafta içinde daha fazla veri alacağız ve yeni varyant hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.” şeklinde devam etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Yellen, Stabilcoinlerin Uygun Düzenlemeler Gerektirdiğini Düşünüyor

Fed, bu ayın başlarında, varlık satın alma programını 2022 ortasına kadar durdurmaya yönelik bir yol haritası çizerek daraltma planlarını paylaşmıştı. Geçen bir buçuk yılda Merkez Bankası, Covid pandemisi sırasında ekonominin likiditesini artırmaya çalışan niceliksel genişleme (QE) yoluyla gevşek para politikaları uyguladı. Şimdi, Amerikan ekonomisi yeniden ayağa kalkarken Powell’ın enflasyonla ilgili endişeleri arttı. FED Başkanı’nın enflasyonu tanımlamak için “geçici” tabirini kullanmayı bırakmanın zamanının geldiğini söylediği bildirildi.

Powell, “Bunu daha yüksek enflasyon şeklinde kalıcı bir iz bırakmayacağı anlamına gelmesi için kullanma eğilimindeyiz” dedi. “Bence bu kelimeyi bir kenara bırakıp ne demek istediğimizi daha açık bir şekilde açıklamaya çalışmak için iyi bir zamandayız.” diye devam etti.

Powell’ın sözleri, Senatör Pat Toomey‘in kendisine enflasyonun Merkez Bankası’nın kalıcılığını kabul etmesi için Fed’in hedefini ne kadar aşması gerektiğini sorgulayan bir sorusuna cevap olarak geldi.