ABD’de Bir Adam, Lisanssız Bitcoin Borsası İşletmeciliğinden 3 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

ABD’de Bir Adam, Lisanssız Bitcoin Borsası İşletmeciliğinden 3 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

ABD Adalet Bakanlığı, Kaliforniyalı bir adamın “genellikle uyuşturucu kaçakçıları için en az 13 milyon dolar bitcoin ve nakit takas eden lisanssız bir işletmeyi yürütmekten” federal hapishanede üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Bitcoin Borsası Operatörüne 3 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kaliforniyalı Hugo Sergio Mejia‘nın “genellikle uyuşturucu kaçakçıları için en az 13 milyon dolarlık bitcoin ve nakit alışverişinde bulunan lisanssız bir işletmeyi yürütmekten 36 ay federal hapis cezasına çarptırıldığını” duyurdu.

DOJ, 50 yaşındaki  adamın, 1 Temmuz’da “lisanssız bir kara para aktarma işi işletmekten suçunu kabul ettiğini söyledi.

Mejia, Mayıs 2018’den Eylül 2020’ye kadar Bitcoin’i nakde çeviren bir kripto para borsası işletti. Bu işlemler için komisyon aldı ancak işini Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) asla kaydettirmedi.

Ayrıca, Worldwide Secure Communications LLC, World Secure Data ve HODL Group LLC, Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere gerçek faaliyetlerini maskelemek için şirketler kurdu:

Yetkililer konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

”Yaklaşık 3 yıllık süre boyunca, savunma anlaşmasına göre, Mejia en az 13 milyon dolar takas etti.”

DOJ, Mejia’nın Mayıs 2009 ile Mart 2020 arasında “on binlerce dolar nakit karşılığında bitcoin takası yapmak için” kolluk kuvvetleriyle çalışan bir müşteriyle birkaç kez görüştüğünü açıkladı.