HaberlerKripto Para Haberleri

ABD’li Senatör Artan Fidye Yazılımı Saldırılarından Kripto Paraları Sorumlu Tutuyor

Senatör Roy Blunt, kripto para birimlerinin en çok kullanılan fidye ödemesi olduğunu söyledi.

Fidye yazılımları onlarca senedir ortalıkta dolaşıyor. Bu yazılımların artmasında kripto paraları suçlayan siyasi figürler bulunuyor. Bu siyasi figürlerden ABD’li senatör Roy Blunt, kripto para birimlerinin sunduğu gizliliğin son zamanlardaki hack saldırılarını körüklediğini iddia etti.

ABD’li senatör “Kripto para birimlerinin sağladığı anonimliğin, izlenemeyen fidye ödemelerine izin verdikleri için olumsuz bir özellik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Roy Blunt’ın açıklamaları, ABD gaz boru hattı sistemi Colonial Pipeline ve et paketleyicisi JBS’ye yapılan hack saldırıların ardından geldi.

Her iki örnekde de bilgisayar korsanlarının bir siber saldırıda Bitcoin talep ettiği belirtildi. Saldırılar, yaygın bir gaz sıkıntısına ve et fabrikalarının kapanmasına neden oldu ve türünün en büyük örneğinden biriydi.

Colonial, kritik sistemlerine yeniden erişim sağlamak için Bitcoin’e 4,4 milyon doların üzerinde ödeme yaparken, JBS’nin fidye ödemesi ise belirsiz.

Senatör, milletvekillerinin, bilgisayar korsanlarının saldırılarında para almalarını kolaylaştırdığı için kripto para birimlerinin perde arkasında çalışmasına izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

Biden yönetimi bildiri yayınladı

Daha önce benzer bir röportajda, ABD senatörü olan Senatör Mark Warner, milletvekillerinin kripto para birimlerinin “karanlık yüzünü” görmeye başladıklarını belirtti.

Kripto para ve fidye yazılımları hakkındaki tartışmanın daha yeni başladığını ve şirketlerin siber saldırılarla mücadele etmesinin en iyi yolunun, saldırıya uğradıklarında yetkilileri bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Bu arada, üst düzey yetkililer fidye yazılımı sorununu araştırıyor. Geçen hafta Biden yönetimi, siber saldırılarla ilgili kripto para birimlerini izlemek ve bu gibi durumlarda ödemelerle başa çıkmak için politikalar yayınlamak adına uluslararası kuruluşlarla birlikte çalıştıklarını belirtti .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu