ABD Senatörleri Çin’in CBDC’si ve Rusya SWIFT Yaptırımları Konusunda Alarm Veriyor

ABD Senatörleri Çin’in CBDC’si ve Rusya SWIFT Yaptırımları Konusunda Alarm Veriyor

Dokuz ABD senatörü, Çin‘in merkez bankası dijital para birimi (CBDC), e-CNY veya Dijital Yuan‘ı çökertmeyi amaçlayan ve Rusya‘nın bankalarına ve kuruluşlarına uygulanan mali yaptırımları atlatmasına izin verebileceğini iddia eden bir yasa tasarısını destekliyor.

Senatör Marsha Blackburn; “Denetlenmeden bırakılırsa, Çin’in Dijital Yuan’ı da dahil olmak üzere teknolojiler Rusya’yı SWIFT gibi sistemler üzerindeki küresel yaptırımlardan kaçınmaya ve [Çin Komünist Partisinin] vatandaşlarını daha fazla gözetleyip tehdit etmesine olanak tanıyacak” dedi.

Çin için perakende CBDC denemelerinin geliştirilmesine katılan BitMint CEO’su Amnon Samid, Forkast’a, “bu aşamada Çin’in Rusya’ya, sınırın her iki tarafında yuan cinsinden işlemleri halletmek için dijital yuan dağıtmayı teklif edebileceğini söyledi. Bu uygulama, SWIFT sisteminin yerini alacak.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Jam-DEX Jamaikalılara Airdrop Dağıtacak

Yasa, ABD Dışişleri Bakanlığı‘nın dijital yuana karşı bir uyarı yayınlamasını gerektiriyor.

Çin’in devlet destekli Blockchain tabanlı Hizmet Ağı (BSN) da, yasa tasarısının ABD hükümetinin blockchain altyapısının gizlilik etkilerini incelemesini önerdiği için ateş altında.

Şanghay merkezli bir fintech danışmanı olan Forkast’a konuşan Richard Turrin; “Tasarı Çin’in halen yargılanmakta olan e-CNY’si üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacak” dedi ve dijital yuan için uluslararası kullanıcıların büyük olasılıkla Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nde veya RCEP ve tasarının çok az anlamlı etkisi olacaktır.