ABD Merkezli Bir Kripto Borsası 25 Bin Rus Hesabını Engelledi

ABD Merkezli Bir Kripto Borsası 25 Bin Rus Hesabını Engelledi

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, bugün yayınlanan bir blog yazısında, yaptırımlara uymaya kendini adadığını ve sonuç olarak çok katmanlı, dünya çapında bir yaptırım programı geliştirdiğini açıkladı. Şirket, özellikle, Rus bireyler veya suç faaliyetlerinde bulunan kuruluşlarla bağlantılı olduğunu düşündükleri 25.000’den fazla Rus adresini engellediğini açıkladı.

“Bugün, Coinbase, birçoğu kendi proaktif araştırmalarımızla belirlediğimiz, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25.000’den fazla adresi engelliyor. Bu adresleri belirledikten sonra, yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için hükümetle paylaştık.”

İşletme ayrıca, işlemlerin halka açık olduğunun, işlem verilerine benzersiz, izlenebilir ve kalıcı bir içgörü sağladığını, bu nedenle blok zincirine bir kez kaydedildikten sonra işlemlerin değişmez kaldığını ve kötü aktörlerin tespitten kaçınmak için bilgileri saklamasını önlediğini vurguladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rus Sanatçı Olive Allen ABD’de Pasaportunu Yaktı!

Rus oligarkları kripto ile yaptırımlardan kaçıyor mu?

Mevcut yaptırımların etkili bir şekilde üstesinden gelmek için, Rus hükümeti, diğer yaptırıma tabi kuruluşlar ve oligarklar, elde edilmesi neredeyse imkansız olan büyük miktarda dijital varlığa ihtiyaç duyacaktır.

Son zamanlarda bir haber portalı olan Finbold, Rusya’nın likidite eksikliği, anonimlik ve kripto para borsalarının kara para aklamayla mücadele kurallarına tabi olması nedeniyle kripto kullanarak yaptırımların üstesinden gelememesinin üç nedenini vurguladı.

Coinbase, çoğunlukla hareketsizleştirilmiş rezerv varlıklarında 630 milyar doların üzerinde, yalnızca Rusya merkez bankası tarafından tutulduğunu vurguladı.

Şirket, “Bu, bir dijital varlığın toplam piyasa değerinden daha büyük ve tüm dijital varlıkların toplam günlük işlem hacminin 5-10 katı” dedi.

Sonuç olarak, açık ve şeffaf kripto işlemleri kullanarak büyük ölçekli işlemleri gizlemeye çalışmak, mevcut diğer teknikleri kullanmaktan çok daha zor olacaktır.