ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Üyesi Görevinden Ayrılacağını Duyurdu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Üyesi Görevinden Ayrılacağını Duyurdu

Bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda Cumhuriyetçi bir komisyon üyesi olan Elad Roisman, Ocak ayı sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

Trump tarafından atanan Roisman, 2018’den beri SEC’de görev yapıyor. Başkan Biden’ın göreve gelmesinden ve Gary Gensler’i atamasından önceki aylarda kısa bir başkan vekili olarak görev yapmıştı.

Roisman’ın görev süresi resmi olarak 2023’e kadar sürüyor. Duyuruda, planları veya gerekçeleri hakkında sınırlı detaya yer verildi. Roisman görev süresini “profesyonel hayatımın en büyük ayrıcalığı” olarak nitelendirdi.

Bu gelişme ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komiayonu’nun dinamiklerindeki bir değişimin parçası olarak nitelendiriliyor.

Roisman ve meslektaşı Hester Peirce, Gensler’in kaynak tahsisine ve özellikle dijital varlıklar gibi gelişmekte olan alanlar için yeni kılavuzlar koymak yerine eski kuralları yeniden gözden geçirmesine açıkça karşı çıkmıştı.

Roisman, yapmış olduğu duyuruda şu ifadeleri kullandı:

Yatırımcıları ve piyasalarımızı derinden önemseyen olağanüstü SEC meslektaşlarımla birlikte çalışmak benim için büyük bir onurdu.

Açıklamada, Gensler’in kripto düzenlemelerine yaklaşımına değinildi. SEC başkanının yatırımcıların ve düzenlenmiş kuruluşların, menkul kıymetler olarak belirlenmiş olanlar da dahil olmak üzere kripto para birimleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin verecek net kurallar formüle etmediğini iddia etti.

Temmuz ayında Roisman ve Peirce, kripto firması Blotics’e karşı yaptırım eylemine açıkça karşı çıktılar. Onların muhalefeti, Ripple avukatı tarafından açıklık eksikliği hakkında bir tartışma yapmak için kullanıldı.