ABD’de kripto ile ilgili lobicilik harcamaları 2021’de iki katına çıktı

ABD’de kripto ile ilgili lobicilik harcamaları 2021’de iki katına çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para savunucuları, son yıllarda kripto lobicilik harcamalarının önemli ölçüde artmasıyla sektörü desteklemek için giderek daha fazla çaba sarf ediyor.

Cryptohead.io tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ABD’de kripto ile ilgili lobicilik harcamaları 2021‘de 4,9 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla kıyasla iki katına çıktı. 

Cryptohead’in bulgularına göre, son beş yıldaki toplam lobicilik harcaması 9,5 milyon doları aştı. 2017 yılında, kripto lobiciliğine yapılan toplam harcama 200.000 ABD Doları olarak kayıtlara geçmişti.

2017’den beri kripto lobicilik harcamaları. Kaynak: Cryptohead.io

Cryptohead, ABD kripto endüstrisinin lobicilik harcamalarını kabaca 5 milyon dolar olarak tahmin ettiğinden, bazı analistler endüstrinin siyasi girişimler gibi şeylere çok daha fazla harcama yaptığını öne sürüyor. 

Americans for Financial Reform tarafından hazırlanan bir rapora göre, Wall Street yöneticileri, çalışanları ve ticaret birlikleri  2020 seçim döngüsü boyunca siyasi girişimlere yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yaptı.

Rapora göre, açık kaynak protokolü ve havale sistemi Ripple’ın geliştiricisi Ripple Labs, lobi harcamalarında yaklaşık 2 milyon dolar ile son beş yılda Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük harcama yapan kripto şirketi oldu.

Ripple Labs, 2020’nin sonlarından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir dava altında bulunuyor ve düzenleyiciler firmanın 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı XRP menkul kıymet arzına dahil olduğunu iddia ediyor.

Diğer büyük endüstri lobicileri arasında kripto dostu hisse senedi ticareti uygulaması Robinhood, Blockchain Association, Coinbase kripto borsası ve blockchain platformu Block.one yer alıyor. Verilere göre Coinbase, 2021‘de toplam 1,3 milyon doları aşan harcamalarla en büyük lobicilik blok zinciri şirketiydi.