ABD Hazine Bakanlığı: “Stabilcoinler Bankaların İnisiyatifinde Olmalıdır”

ABD Hazine Bakanlığı: “Stabilcoinler Bankaların İnisiyatifinde Olmalıdır”

ABD Hazine Bakanlığı, istikrarlı paraları (stabilcoinler) bankaların alanı haline getirmek istiyor; ancak tüm Kongre üyeleri aynı fikirde değil.

ABD Hazine Bakanlığı iç finans müsteşarı Jean Nellie Liang‘a göre, yalnızca tüketicinin korunması adına lisanslı bankaların stabilcoin ihraç etmesine izin verilmeli.

Dün ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi huzuruna çıkan Liang, tokenlerin yalnızca sigortalı bankalar tarafından çıkarılmasını gerektiren stabilcoin düzenlemesi hakkında Kasım ayında yayınlanan bir raporu yeniden doğruladı.

ABD Hazine Bakanlığı iç finans müsteşarı Liang ifadesinde, “İhraççıların sigortalı mevduat kurumları olma teklifi, [stabilcoinleri] istikrarlı hale getirmek için tasarlandı ve bence istikrar muhtemelen iyi bir stabilcoinin temel özelliğidir” dedi.

Bununla birlikte, Rep. Roger Williams’a (R-Texas) göre hareket, büyük bankaların alana hakim olmasına ve kripto-yerli şirketleri itmesine izin verecek.

Rep. Andy Barr (R-Ky): “Sadece bankaların stabilcoin ihraç etmesine izin verilmesi gerektiği; ancak daha sonra en büyük stabilcoin ihraççılarına banka tüzüğü vermediği yönünde bir pozisyon almak tutarsızdır.”

ABD Hazine Bakanlığı iç finans müsteşarı Liang’ın atıfta bulunduğu rapor, teknoloji şirketlerinin stablecoin ihraç etmesine izin verilmesinin finansal istikrarı tehdit ettiğine işaret ediyor.

Liang, bu arada federal sigortalı kurumların daha sıkı bir gözetime sahip olduğunu söyledi. Bu da stabilcoinlerin ve bunların altında yatan varlıkların güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak.

Liang; “Stablecoin ihraççılarının rezerv varlıklarının opaklığı konusunda endişelerim var. Aslında bu, belirlediğimiz ilk risklerin nedenlerinden biri, çalıştırma riski ve yatırımcıların bir yatırımın altında yatan varlıkların kalitesi konusunda endişe duymaları halinde diğer kısa vadeli fonlama piyasaları için olabilecek potansiyel stabilcoindir.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Smooth Love Potion Fiyatı %24 Yükseldi

Ancak Liang, onaylı stabilcoin ihraççılarının bankalardan daha az düzenleyici bürokrasi ile karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Liang; “Fikirlerin düzenlenmesi ve denetimi oldukça esnek olabilir ve yüksek kaliteli rezerv varlıkları tutmak, sabit paralar gibi yükümlülükler vermek için basit bir iş modeline sahip olan sabit para ihraççıları, çok daha az sıkı bir denetim ve düzenlemeye tabi olacaktır.” dedi.

Diğerleri, ABD Hazine Bakanlığı iç finans müsteşarı Liang ve raporun arkasındaki grubun, tavsiyelerini bir ödeme aracı yerine bir yatırım aracı olarak stabişcoinlere dayandırdığını savunuyor.

Eğitim ve Öğretim Direktörü Michael Fasanello, “Stabilcoinlere baktığımızda, ABD doları gibi itibari para birimine bağlılar ve bu nedenle, yatırım açısından tartışmasız çok düşük etkili bir kullanım durumu var. Başkanın çalışma grubu, yatırım kapasitesi açısından buna bazı büyük riskler atfetmiş olabilir; ancak bu tür bir risk, stabilcoinler söz konusu olduğunda mevcut değil.” dedi.

Duruşma, analistler ve ekonomistlerin, stabilcoinlerin ödemelerin geleceği haline gelmesinin “olası” olmadığını söylediği New York Federal Rezerv Bankası‘nın Pazartesi raporunu takip ediyor.

Raporda, stabilcoin’ler, bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden daha iyi bir para biçimi olacak şekilde tasarlanmış olsa da “iki ucu keskin bir kılıç” olabilecekleri belirtildi.