ABD Hazine Bakanlığı Kriptoda Farkındalık Girişimi Başlatıyor

ABD Hazine Bakanlığı Kriptoda Farkındalık Girişimi Başlatıyor

ABD Hazine Bakanlığı, dijital varlıklara yatırım yapmanın içerdiği riskler hakkında farkındalığı artırmak için yeni bir girişim başlatıyor.

Üst düzey bir yetkiliye göre, varlık sınıfı bir niş pazardan ana akım yatırımlara geçerken, potansiyel olarak daha az sofistike yatırımcıları çekiyor.

Bölümün “Finansal Okuryazarlık Eğitim Komisyonu”, halkı kripto varlıklarının nasıl çalıştığını ve geleneksel varlıklardan nasıl farklı oldukları hakkında bilgilendirmek için tasarlanmış eğitim materyalleri geliştiriyor.

Hazine’nin iç finanstan sorumlu müsteşarı Nellie Liang, Reuters’e verdiği demeçte, hedef demografinin ana akım finansal hizmetlere sınırlı erişimi olan insanlar olduğunu söyledi:

“Kripto varlık satın alan yatırımcılar ve hane halkları hakkında giderek daha fazla şey duyuyoruz ve bu varlıkların bazılarının nasıl çalıştığının karmaşıklığının farkındayız.”

Liang, bunun daha fazla eğitim ve farkındalığa “yardımcı olacağı” bir alan olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha iyi eğitim ve finansal okuryazarlık, açıkça kamu yararınadır; çünkü düzenleyicilerin bugüne kadar tüketicileri “korumaya” odaklanmasının aslında dezavantajlı toplulukların kripto servet oluşturma fırsatlarına erişiminden dışlanmasına yol açtığına dair eleştiriler olmuştur.

Blockchain‘de Beyaz Kadınlar Ulusal Politika Ağı‘nın kurucusu Cleve Mesidor, yakın zamanda şunları söyledi:

“Finansal okuryazarlıkta beceri ve işgücü eğitimine daha fazla odaklanmış olsalardı, bu kabul edilebilir olurdu; ancak çoğunlukla tüketici korumacılığına odaklanıyorlar.”

Yeni eğitim bölümü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da dahil olmak üzere 20 farklı kurumdan oluşuyor. Girişim, düzenleyicilerin kripto yatırımlarıyla ilgili riskler konusundaki endişelerini hafifletebilir ve yatırımcıları endüstri dolandırıcılıklarından koruma misyonlarını güçlendirebilir.

Hazine Bakanlığı, dijital varlıkların sınır ötesi ödeme veya finansal katılım için ek faydalar sunabileceğini kabul ederek soruna proaktif bir yaklaşım izliyor gibi görünüyor:

“Yeni teknolojiyi ve yeniliği yok etmekle uğraşmadan sadece farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.”

Bu hafta ABD Başkanı Joe Biden‘in hükümetin kripto varlıklarıyla ilgilenme stratejisini özetleyen bir yürütme emri imzalaması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün Adalet Bakanlığı, Hazine ve diğer kurumları merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmenin yasal ve ekonomik etkilerini incelemeye yönlendirecek olan emrin ayrıntılarını yanlışlıkla açıkladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Hintliler Geleceği Kriptoda Görüyor

ABD’deki Eğitim Girişimlerinin İlki Bu Değil

Eğitim girişimleri sadece devlet daireleriyle sınırlı değil. Ocak ayında, ABD Basketbol Ligi NBA süperstarı LeBron James, memleketi Akron‘daki öğrencilere kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi hakkında bilgi vermek için bir eğitim girişimi başlatmak amacıyla Crypto.com ile ortaklık kurdu.

Şubat ayında Cointelegraph, P2P platformu Paxful‘un Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili ücretsiz öğrenme fırsatları sağlamak için El Salvador‘da yeni bir eğitim ve öğretim merkezi olan “La Casa Del Bitcoin”i başlattığını bildirdi.

Önde gelen kripto firmaları geçtiğimiz yıl Capitol Hill‘deki lobi faaliyetlerini artırdığı için eğitim hamlesi de her iki yöne de gidiyor. Ripple Labs ve Coinbase gibi şirketler, politika yapıcıları sektör ve onun altında yatan teknoloji hakkında “eğitmek” için çabalarını artırıyor.