HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Düzenleyicileri Kripto Para Piyasasında Daha Büyük Bir Role İşaret Ediyor

ABD finans otoriteleri kripto para alanında daha aktif bir rol oynamak istiyor.

ABD finans otoriteleri 1,5 trilyon dolarlık kripto para piyasası düzenlemelerinde daha aktif rol oynamaya hazırlanıyor. Genel olarak piyasadaki gözetim eksikliğinin yatırımcılara zarar verebileceğine dair artan bir endişe mevcut.

ABD düzenleyicileri değişken piyasaları denetlemek için kimin yasal yetkiye sahip olduğunu belirlemek istiyor. Para Birimi Denetleme Ofisi adına bu ay göreve başlayan Michael Su,  yakın zamanda verdiği bir röportajda, ABD makamlarının kripto para birimleri için “düzenleyici sınırlar” belirlemek adına birlikte çalışmasını umduğunu söyledi.

Ulusal bankayı denetleyen Hazine Departmanı direktörü Sue yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hükümetin tamamını koordine etmek önemlidir. Sadece bazı meslektaşlarımla konuşarak bu şeyleri daha fazla koordine etmekle ilgileniyorum.”

Bitcoin fiyatları Şubat ayında yükselmeye başladı. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, BTC’e tam 1.5 milyar dolar yatırım yaptı ve Nisan ayında 60.000 doların üzerinde devasa bir seviyeye ulaşıldı.

Çinli düzenleyicilerin dijital paralara olan baskısından sonra ise ciddi bir düşüş yaşandı. Ardından ünlü milyarder Musk, çevresel faktörler nedeniyle BTC ödemesine yönelik hamlesini geri çekti. Diğer kripto paralarda da benzer oynaklıklar meydana geldi.

Bu ay Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir yaklaşımın işaretlerinden biri, üç büyük Federal Banka düzenleyicisidir. Bunlar Sue’nun Para Birimi Denetleme Ofisi, Federal Rezerv Bankası ve Mevduat Sigorta Kurumu.

Sue, ekibin amacının politika yapmak değil, “dikkate alınması gereken bazı fikirler sunmak” olduğunu söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu da kripto piyasasında yatırımcıları korumanın yollarını arıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu