ABD doları, son 5 yılda Bitcoin karşısında satın alma gücünün %97’sini kaybetti

ABD doları, son 5 yılda Bitcoin karşısında satın alma gücünün %97’sini kaybetti

Başlangıcından bu yana, amiral gemisi dijital para birimini enflasyona karşı bir korunma olarak gören yatırımcı sayısında ciddi bir artış gözlemlendi.

15 Şubat 2022 Salı günü itibariyle ABD Doları (USD), son beş yılda Bitcoin’e göre satın alma gücünün %97,58‘ini kaybetti. Bu nedenle, bir doların değerini Bitcoin ile karşılaştırırken, 1 USD artık sadece 0.000023 BTC değerindedir.

Satoshi alımları, hükümetin sürekli para basmasının bir sonucu olarak ABD dolarının değerinin düştüğünü gösteriyor.

ABD Doları, BTC’ye karşı satın alma gücü. Kaynak: Google

Özellikle, dolara uygulanabilir bir alternatif olarak Bitcoin’in işlevi test edildi, ancak gerçek şu ki, enflasyon son 50 yılda ABD dolarının değerini zaten %85 oranında düşürdü.

Buna karşılık, tipik yatırımcının tek bir kripto para birimi elde etmesini zorlaştırsa da, Bitcoin’in değeri nispeten yüksek kaldı; Sonuç olarak, çoğu yatırımcı dünyanın en değerli dijital varlığının kısmi hisselerini satın almayı tercih ediyor.

Buna göre doların alım gücü zayıfladıkça, Bitcoin değerindeki yükselişin aksine ABD doları ile alınabilecek satoshi miktarı düşmeye devam etti.

1 Şubat 2020 ile 1 Şubat 2022 arasında, bir ABD doları ile satın alınabilecek satoshi sayısının %75,24 düşüşle 10.656‘dan 2.638‘e düştüğünü belirtmekte fayda var.