HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Başkanı G-7’de Kripto Para Sorunlarını Tartışmayı Planlıyor

ABD Adalet Bakanlığı kısa süre önce DarkSide olarak bilinen bir gruba fidye olarak ödenen yaklaşık 64 Bitcoin'e el koydu.

ABD Başkanı Joe Biden, uzun süredir Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine dair sessizliğini koruyor. Ancak Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, ABD Başkanı’nın kripto para birimleri ve fidye konusunu G-7‘de gündeme getirmeyi planladığını söyledi.

Beyaz Saray’daki son basın brifingi sırasında Sullivan şunları söyledi:

“Bu fidye yazılımı saldırılarının nasıl gerçekleştirildiğinin temelinde yatan kripto para birimi sorunuyla başa çıkmak son derece önemli. Fidye yazılımı bir ulusal güvenlik önceliğidir.”

Sullivan, Biden‘ın G-7 zirvesinde dijital para birimleriyle ilgili sorunları tartışmayı planladığını da sözlerine ekledi. Ulusal güvenlik danışmanı, kripto para birimi zorluklarının üstesinden gelmek için diğer ülkelerle bilgi paylaşmanın gerekli olduğunu belirtti.

2021’in başlarında Biden, eski Hazine Bakanı Steve Mnuchin tarafından önerilen tartışmalı kripto para birimi düzenlemeleri de dahil olmak üzere tüm Federal düzenleyici süreçleri durdurmuştu.

Kripto Para Birimi ve Fidye Yazılımı

ABD Adalet Bakanlığı fidye yazılımı saldırısından sonra 2,3 milyon dolardan fazla değere sahip yaklaşık 63.7 Bitcoin’i ele geçirmişti.

Sullivan’ın son yorumları, Adalet Bakanlığı’nın 63.7 Bitcoin’i ele geçirmesinden sonra geldi. Kripto para fidyesi, Colonial Pipeline tarafından DarkSide olarak tanınan bir gruba ödendi. Mayıs ayında bilgisayar korsanları Colonial Pipeline’ın altyapısını ve operasyonlarını hedef almıştı.

ABD Adalet Bakanlığı pazartesi günü yaptığı duyuruda “Destek beyanında iddia edildiği gibi, kripto para birimi Bitcoin’in halka açık defterini inceleyerek, kolluk kuvvetleri birden fazla Bitcoin transferini izleyebildi. Kurbanın fidye ödemesinden elde edilen geliri temsil eden yaklaşık 63,7 Bitcoinin belirli bir adrese aktarıldığını tespit etti. Bu Bitcoin, bir bilgisayara izinsiz giriş ve kara para aklama ile ilgili mülkün izlenebilir gelirlerini temsil ediyor ve hukuki müsadere tüzüklerine göre el konulabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu