ABD Bankacılık Düzenleyicileri, 2022’de Stablecoin’lere ve Kripto Muhafazasına Odaklanacak

ABD Bankacılık Düzenleyicileri, 2022’de Stablecoin’lere ve Kripto Muhafazasına Odaklanacak

ABD’de Stablecoinlere Bir Dizi Düzenleme Yolda

Bu yılın başlarında, ABD‘nin en iyi üç bankacılık düzenleyicisi (Federal Reserve Board of Governors, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) ve Para Birimi Denetçisi (OCC)) ülkeyi kripto bankacılığına hazırlamak için tasarlanmış birkaç “politika sprintini” tamamladı.

ABD’de Fed, FDIC ve OCC bugün yaptıkları ortak açıklamada, bankalar ve kripto varlıklarının velayetini alan finans kurumları tarafından stablecoin ihracı gibi konuların karara bağlanmasıyla birlikte kripto para birimiyle ilgili 2022 için iddialı bir gündem belirledi.

Bu yılki sprintler, kelime dağarcığını sağlamlaştırmayı, riskleri keşfetmeyi, mevcut düzenlemeleri belirlemeyi ve boşlukları ortaya çıkarmayı amaçladı. Bu çabanın bir parçası olarak ajanslar, müşteriler için kripto paranın gözetimini üstlenen, satın almalarına veya satmalarına yardımcı olan, dijital varlıkları krediler için teminat olarak kullanan ve ödemeler için stablecoin’lere izin veren bankalara değindi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SHIB ve DOGE, 30 ABD eyaletinde en çok aranan kripto para birimleri

Ancak alıştırma kasıtlı olarak cevaplardan çok sorular bıraktı, bunların başında şunlar geliyordu:

Bu faaliyetlerden hangisine izin vermeliyiz veya teşvik etmeliyiz?

Bu konuşmaların nereye varacağı konusunda çok az kesinlik var. Para Birimi Denetçisi Vekili Michael Hsu, kripto borsaları Coinbase ve Binance US ile yürütme görevleri arasında hükümet görevini üstlenen selefi Brian Brooks tarafından belirlenen kripto dostu düzenlemelerde duraklatma düğmesine bastı. Mayıs ayında Hsu, Kongre’ye, OCC’nin kripto para şirketlerine bankacılık lisansları sağlamak ve bankaların stablecoin ihraç etmesine izin vermek de dahil olmak üzere eylemlerinin “tüm paydaşlarla tam koordinasyon içinde yapılmadığını ve bunlarla ilgili daha geniş bir stratejinin parçası gibi görünmediğini” söyledi.

Hsu’nun yorumları, politika sprintleri için zemin hazırlayarak ajansların yeni Biden yönetimi altında sıfırlanmasına izin verdi.

ABD’de Brooks dönemi hükümleri teknik olarak gözden geçirilirken, Biden’ın OCC’ye tam zamanlı olarak başkanlık etmeye aday gösterdiği Saule Omarova, onaylanırsa onları geri sarmaya çalışabilir. Cornell Hukuk Profesörü, kripto para birimlerinin artan öneminin “esas olarak sahip olduğumuz işlevsiz finansal sistemden faydalanmak” olduğunu söyledi.

Dijital madalyonun diğer tarafında, Amerikalıların banka mevduatlarını korumadaki rolüyle tanınan FDIC’nin başkanı Jelena McWilliams var. Las Vegas’taki Money20/20 konferansında “Bu kurumlar arası gruptaki amacım, temel olarak bankaların bu varlıkların koruyucusu olarak hareket edebilmeleri, kripto varlıkları, dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanabilmeleri için bir yol sağlamak” dedi.

Bu, yakın zamanda yeniden aday gösterilen Jerome Powell tarafından yönetilen Federal Rezerv’den çıkıyor. Powell, istikrarlı paraların para piyasası fonları ve banka mevduatları gibi düzenlenmesi gerektiği konusunda defalarca ısrar etti.

Ve baskın görüş, stabilcoinlerin düzenleyicilerin gözünde olduğu yönünde.

Kasım ayında, Başkanın Finansal Konular Çalışma Grubu “Fed Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanlarını, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunu ve Hazine Sekreteri Janet Yellen’ı içerir”, FDIC ve OCC ile birlikte stabilcoinlerin bankalar olarak düzenlenmesi çağrısında bulunan tavsiyeler yayınladı.