ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Kripto Uygulama Direktörünü Seçti

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Kripto Uygulama Direktörünü Seçti

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından geçen Ekim ayında kurulan kripto odaklı bir “uygulama ekibinin” artık yeni bir direktörü var.

Bugün gerçekleştirilen bir duyuruya göre, DOJ’un yetkilendirdiği Eun Young Choi şu anda Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi‘ne (NCET) liderlik ediyor. Choi daha önce, DOJ’un kripto çalışmaları için halka açık bir yetkili olarak görev yapan başsavcı yardımcısı Lisa Monaco‘nun kıdemli danışmanı olarak görev yaptı.

Eun Young Choi; “NCET, dijital varlıkları çevreleyen teknoloji büyüdükçe ve geliştikçe, departmanın da her türden suçlu tarafından yasa dışı kötüye kullanımla mücadele çabalarını hızlandırmasını ve genişletmesini sağlamada çok önemli bir rol oynayacak. NCET’in inanılmaz ve yetenekli avukat ekibine liderlik edeceğim ve departman için bu önemli öncelik üzerinde çalışmaya başlayacağım için heyecanlıyım. Choi yaptığı açıklamada, Başsavcı Yardımcısı Kibar’a ve Ceza Dairesi liderliğine bu fırsat için teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Binance İsrail’den Çekiliyor! İşte Sebebi!

Monaco, kararı bugün yaptığı bir konuşmada duyurdu. Cyberscoop’tan gelen bir rapora göre Monaco, ekibin bir düzine savcıdan oluştuğunu söyledi. Ayrıca Sanal Varlık Sömürü Birimi‘nin oluşumunu da ortaya çıkardı. Bu birim, kripto varlıklarının ele geçirilmesinin yanı sıra blok zinciri işlemlerinin analizine odaklanacaktır.

Monaco’ya göre, NCET, kripto borsası Bitfinex’ten çalınan milyarlarca dolarlık Bitcoin‘in aklandığı iddiasıyla bağlantılı olarak bu ay iki New Yorklu‘nun tutuklanmasıyla ilgiliydi.