AB Komisyonu, Rusya Bankalarını SWIFT Ağından Çıkarmaya Başladı

AB Komisyonu, Rusya Bankalarını SWIFT Ağından Çıkarmaya Başladı

Avrupa Komisyonu, Rusya‘nın sınır ötesi ödeme yapma kapasitesini engellemeyi amaçlayan bir dizi Rus bankasını Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) mesajlaşma sisteminden çıkardığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD‘den liderler, Ukrayna’yı Rusya’ya karşı savaştan koruma konusundaki ortak çıkarlarını vurguladılar:

Rusya’dan hesap soracağız ve toplu olarak bu savaşın Putin için stratejik bir başarısızlık olmasını sağlayacağız.

AB Komisyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna’yı kuşatma hamlesini kınarken, Rusya’yı uluslararası finans sisteminden izole etmek için bir dizi önlem almayı taahhüt etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, açıklanmayan sayıda Rus bankasının SWIFT mesajlaşma sisteminden kaldırılmasıyla başlayarak, Rus makamlarına karşı beş proaktif önlem açıkladı.


AB Komisyonu, Rusya’nın SWIFT ile olan bağlarını kesmenin yanı sıra, Rusya merkez bankasının varlıklarını tasfiye etmesi için başka bir mali engel oluşturarak “Rusya’nın merkez bankasının varlıklarını felç edecek”. Üçüncü önlemle ilgili olarak, AB Komisyonu şunları söyledi:

Rus hükümetine bağlı varlıklı Rusların ülkelerimizin vatandaşı olmasına ve finansal sistemlerimize erişmesine izin veren altın pasaportlar olarak adlandırılan vatandaşlık satışını sınırlamak için önlemler almayı taahhüt ediyoruz.

AB Komisyonu yakında, öncelikle Rus yetkililerin, seçkinlerin ve aile üyelerinin denizaşırı varlıklarını dondurmayı amaçlayan tüm yaptırımların etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için bir transatlantik görev gücü başlatacak. Beşinci önlem olarak Komisyon, dezenformasyona ve diğer hibrit savaş biçimlerine karşı koordinasyonu artırmayı planlıyor.

Küresel piyasalar Rusya’ya yeni finansal kısıtlamalar getirmeye devam ederken, 24 Şubat tarihli bir Cointelegraph raporu, Rus milyarderlerin kripto para birimleri kullanarak dünya liderleri tarafından ortaya konan yaptırımları potansiyel olarak nasıl aşabileceğini vurguluyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukraynalılar Tether’in Primle İşlem Görmesine Sebep Oluyor

Artık Rus bankaları SWIFT’in uluslararası finans ağından men edilme riskiyle karşı karşıya kaldığına göre, kripto zengin bireylerin yaptırımlardan kaçmasının anahtarı olabilir. Quantum Economics kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan şunları söyledi:

“Zengin bir kişi, yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulabileceğinden endişeleniyorsa, bu tür eylemlerden korunmak için servetlerini Bitcoin’de tutabilir.”