AB Düzenleyicisi, İş Kanıtı Modeli Kripto Para Madenciliğini Yasaklamayı Önerdi

AB Düzenleyicisi, İş Kanıtı Modeli Kripto Para Madenciliğini Yasaklamayı Önerdi

Avrupa Birliği (AB), Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) modelini kullanan varlıklar için kripto para madenciliği için bir Avrupa Birliği yasağı için bastırıyor.

ESMA’nın başkan yardımcısı Erik Thedéen Financial Times ile yaptığı röportajda, AB’nin verimli güç tüketimi nedeniyle bunun yerine hisse ispatı varlıklarına öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Thedéen, AB şimdi harekete geçmezse, bölgede devam eden Bitcoin madenciliğinin karbon kirliliğini azaltarak iklim değişikliği etkilerinin ele alınmasını rayından çıkarabileceğini öne sürdü.

Thedéen’e göre, kripto para birimlerinin artan kurumsal benimsenmesi, odağın artık enerji tüketimine kayması gerektiği anlamına geliyor.

“Finans endüstrisi ve birçok büyük kurum artık kripto para piyasalarında aktif. Endüstriyi daha verimli bir teknolojiye kaydırmak hakkında bir tartışma yapmamız gerekiyor. Çözüm, çalışma kanıtı modelini yasaklamaktır” dedi.

Bitcoin’in aldığı en büyük eleştirilerden biri, varlığı düzenlemeyi amaçlayan çeşitli yargı alanlarında ortaya çıkan bir faktör olan varlığın enerji tüketimidir.

Eleştirilerin ardından, çoğu Bitcoin madencilik operatörü operasyonlarını yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırdı. Örneğin, Bitcoin Madencilik Konseyi, yüzde 65,9 oranındaki şirketlerin madencilik operasyonlarını güçlendirmek için yeşil kaynakları kullandığını iddia etti.

Özellikle, Ethereum gibi bazı kripto para birimleri, kullanıcıların ağda ne kadar yatırım yaptıklarına bağlı olarak işlemleri kaydetme hakkını kazanmalarına izin verdiği için PoW protokolünden daha az enerji yoğun olan PoS madenciliğine geçiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto.com CEO’su, Son Saldırıda 400 Hesabın Güvenliğinin İhlal Edildiğini Doğruladı

AB, PoW madencilerine minimum düzeyde ev sahipliği yapıyor

Düzenleyicinin uyarısına rağmen, Cambridge Alternatif Finans Merkezi verileri, AB’nin PoW madenciliğinde önemli bir paya sahip olmadığını gösteriyor. Aktivite %35,4 ile Amerika Birleşik Devletleri‘nde daha yaygın, ardından %18,1 ile Kazakistan ve %11,23 ile Rusya üçüncü sırada yer alıyor.

Bununla birlikte bölge, ülkenin finansal istikrara yönelik tehditleri öne sürerek Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamasından sonra göç eden Çin‘den operatörleri çekebilir.

Başka yerlerde olduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nde de milletvekilleri, Bitcoin madenciliği tarafından tüketilen enerjinin anlamını da araştırıyorlar. Finbold tarafından bildirildiği üzere, 20 Ocak’ta, Enerji ve Ticaret Komitesi‘nin Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi, kripto para madenciliği operasyonlarının maruz kaldığı enerji tüketiminin sonuçlarını belirlemek için bir kamuya açık oturum yapacak.