HaberlerKripto Para Haberleri

Merkez Bankaları ve Maliye Bakanları G7’deki Son Toplantıda Stabilcoinleri ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Tartışıyor

7 maliye bakanı ve merkez bankası yetkilisinden oluşan bir grup bu hafta Londra'da bir araya geldi.

7 maliye bakanı ve merkez bankası yetkilisinden oluşan bir grup bu hafta Londra’da bir araya geldi. Grubun bugün yayınlanan resmi bildirisine göre, gündeme getirilen konular arasında merkez bankası dijital paraları ve stabilcoinler vardı.

Grup, düzenlenmemiş sabit paralarla ilgili endişelerini yineledi ve merkez bankalarının dijital paraları için bir dizi tasarım önerisi yayınladı.

G7 grubu, Stablecoin’ler ve ilgili yasal, düzenleyici ve gözetim gereklilikleri ile uyumlu olmayanlara karşı muhalefeti hakkındaki geçmiş yorumları yineledi.

Yapılan yorumlar, Londra’da maliye bakanları ve merkez bankası yetkililerinin G7 toplantısının ardından yayınlanan 5 Haziran tarihli bir bildiriye dahil edildi .

5 Haziran bildirisi, G7‘nin konuyla ilgili tutumunun zaman içinde pek fazla değişmediğini gösteriyor.  G7’nin belirttiği gibi:

“Hiçbir küresel stabilcoin projesinin, uygun tasarım yoluyla ve geçerli standartlara bağlı kalarak ilgili yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini yeterince ele almadıkça faaliyete başlamaması gerektiğini yineliyoruz. Uluslararası standart belirlemeyi desteklemek de dahil olmak üzere ortak standartları sağlamak için uluslararası işbirliğine bağlıyız. FSB’nin, küresel stablecoin düzenlemeleri için Yüksek Düzeyli Tavsiyelerinin uygulanmasına yönelik düzenleyici, denetleyici ve gözetim zorluklarını gözden geçirme konusundaki devam eden çalışmalarını destekliyoruz.”

Stablecoin’ler ve dijital varlıklar, birkaç senedir G7‘nin ilgi odağındaydı. 2019 senesinin sonlarına doğru G7, Stabilcoin’lerin hem potansiyel faydaları hem de düzenleyici, yasal ve siber güvenlik riskleri sunduğunu bildiren bir rapor yayınladı. G7 grubunun 2020 yılının Ekim ayında yaptığı açıklamada da benzer bir dile yer verilmişti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu